Det kommer fram av en henvendelse sendt fra politiet til Bamble kommune nylig.
Det er etterforsker Stian Selmer Gravdahl i avd. Indre Østfold Etterforskning som informerer om saken.
Henvendelsen kommer i kjølvannet av at de nylig har foretatt en ransaking i Askim, og her dukket det altså opp mer enn bare verktøy.
– I forbindelse med en ransaking i Askim, er det funnet en rotasjons-laser i koffert. I samme koffert ligger byggetegninger til et byggeprosjekt i Bamble kommune. Vi antar at dette er stjålet, skriver Selmer Gravdal.
Politiet ber nå om å komme i kontakt med noen i Bamble kommune som kan vite noe om det.
– Det er ønskelig å finne rette eier på laseren. Dersom den er erstattet i et forsikringsoppgjør, er dette også av interesse, da den i så fall tilhører aktuelle forsikringsselskap, poengteres det fra politiet.
En rotasjonslaser, som det konkret er vist til i dette tilfellet, selges nye for rundt 10 000 kroner.
Mer enn bare laser
Politiet informerer samtidig om at det er en del annet verktøy i beslaget som ble gjort etter ransakingen.
– Dersom laseren stammer fra et tyveri, er det mulig vi har mer gods fra samme forhold, opplyses det.
Anslagsvis mer enn 100 objekter, hovedsakelig håndverktøy av ulike slag.
– Patruljen jobbet i flere timer med å bære, fortalte politiavdelingsleder Kay Lund-Pettersen ved Indre Østfold politistasjon, til lokalavisen.
Stedet hvor beslaget ble gjort leies av østeuropeere, skriver avisen. Disse var ikke på stedet da politiet gikk til ransaking. Lund-Pettersen ville ikke utdype til avisen hva som førte til at politiet fattet interesse for adressen.
– Vi har hatt litt kreativt politiarbeid i forkant, sier han, og bekrefter at mobile vinningskriminelle er stikkord i denne saken.
Tre år siden
Dokumentet som ledet til Bamble kommune i saken er datert for tre år tilbake, i mai 2020.
Tyveri av verktøy, og innbrudd på byggeplasser, er blitt en stor utfordring i byggebransjen.
Senest i starten av april i år ble det meldt om innbrudd på en byggeplass på Skåtøy i Kragerø.
I fjor sommer gjorde politiet dessuten et stort beslag av verktøy på en adresse på Bølevegen, samt i skogen ved Solum Kirke.
Tjuvgods for millioner ble beslaglagt i sommer – savner du noe av dette?