Det var natt til søndag at det begynte å brenne i en leilighet i første etasje i Osebakken borettslag, i Storgata i Porsgrunn. Over 40 personer ble evakuert, men ingen personer ble skadd i brannen.
Flere beboere ble innlosjert på Hotell Vic som følge av brannen og vannskadene som ble påført i slukkingsarbeidet.
Politiet er i gang med å etterforske saken, men holder foreløpig kortene tett til brystet.
– Vi vil gjennomføre både taktiske og tekniske undersøkelser, og avhør, sier leder for etterforsking ved grenlandspolitiet, Annie Sandersen til TA, mandag.

– Politiet og brannvesenet gjorde en eksepsjonell jobb
– Boblet i veggene
Det var på vei hjem fra byen, natt til søndag, at en av beboerne oppdaget brannen i boligblokka i 02.22-tiden. De fikk varslet brannvesenet.
– Da vi kom inn i oppgangen ser vi det bobler i veggene og vi kjenner røyklukt, kunne 30-åringene, Kristian Lunde Hansen og Øyvind Sandnes, fortelle til TA.
Styreleder i Osebakken borettslag opplyser overfor TA, mandag, at de evakuerte har fått flytte tilbake igjen etter å ha tilbrakt et par netter på Vic.
– Alle har fått flytte tilbake, sier Thea Bakås til TA.
Videre opplyser hun om at det er materielle skader i blokken.
– Det er først og fremst skader på leiligheten som det var brann i. I tillegg er det vann i kjelleretasjer, forteller hun, og viser til at vannskadene kommer som følge av slukningsarbeidet.

Brann i sentrum – 40 personer i boligblokk evakuert
Har en mistanke
Etterforskingsleder Annie Sandersen forteller til TA at åstedet ikke er frigitt ennå, og meddeler at politiet har en teori om hva som har skjedd.
– Vi har en formening om årsak, men ønsker ikke gå ut med det nå, avslutter Sandersen.
Leiligheten som brant var ubebodd på grunn av oppussing.