Tore Bergby fra Luksefjell håper å holde følge med teten under Finnmarksløpet som starter lørdag. Mannen som vant kraftprøven i 2007 mener han er godt forberedt.
| Kristian Holtan | |
| Publisert 10.03.2010 kl 22:06 Oppdatert 11.03.2010 kl 06:34 |
Finnmarksløpet arrangeres for 30. gang og er delt inn i to løyper. Bergby stiller på den lange distansen, nemlig 1000 kilometer. Startskuddet går i Alta. Ferden fortsetter tvers over Finnmark til Kirkenes. Deretter går turen tilbake til Alta. Totalt er 115 hundekjørere påmeldt, hvor 45 stiller i den lange klassen der 14 hunder er tillatt foran sleden. Resten kjører 500 kilometer med 8-spann.
- Det har aldri vært et så bra felt på den lange løypa. Nesten alle de beste hundekjørerne i landet er med, forklarer Tore Bergby.
- TOPP 10 REALISTISK
Mannen fra Luksefjell stiller til start for sjette gang. Bergby tror det blir vanskelig å kopiere suksessen fra 2007, men håper å henge med i toppen.
- Det er et mål å komme igjennom. Det er jo en prestasjon i seg selv, men vi får se hvordan det går. Jeg håper kanskje å være med helt i tet. Jeg har ambisjoner, og realistisk sett er målet en topp 10-plassering, sier Bergby.
For tre år siden brukte han nesten seks døgn på å komme i mål. Det blir ikke noe mindre denne gang, ifølge Bergby. Starten går lørdag, og de første deltakerne ventes i mål i slutten av neste uke.
- Det er tunge spor her og det blir et langt løp, sier Bergby, som allerede er på plass i Alta.
FEM FRA TELEMARK
- Jeg har forberedt meg bra, og hundene er godt trent. Jeg vil si jeg er forberedt på det meste, men mye kan skje. Jeg føler i alle fall jeg har et like bra spann nå som i 2007, fortsetter Bergby.
Han er ikke den eneste fra Telemark som stiller til start i Finnmarksløpet. Også fire andre fra sledehundklubben MUSH deltar. På den lange løypa får Bergby med seg Øyvind Johansen fra Luksefjell og Mona Kolstad fra Eidanger. Svein Erik Strand fra Lunde og John Øivind Selmer fra Porsgrunn stiller på den 500 kilometer lange løypa.
PS! Kjetil Backen fra Porsgrunn la opp i fjor sommer.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge