CD-anmeldelser De hadde sin storhetstid på slutten av 80-tallet, med plata «Blaff», men Raga Rockers mistet gnistet og gikk hver til sitt i 1991. Les mer
CD-anmeldelser Radiolyttere som sokner til P3 har neppe unngått å høre den hektende singelen «All The Right Moves». Les mer
| JON WIIK | |
| Publisert 08.02.2010 kl 22:23 Oppdatert 09.02.2010 kl 06:07 |
Det kommer til å koke på mange olympiske arenaer de nærmeste ukene – men ikke på de som nordmenn flest er opptatt av.
- De nordiske skigrenene og skiskyting blir, sett med kanadiske øyne, nedprioritert under OL, sier Canadas norske langrennstrener Inge Bråten.
Nordmannen er ikke i tvil om at vi går et stort OL i møte, og at arrangementet vil bli minnerikt og flott på mange måter. Men for kanadiere flest er interessen først og fremst knyttet til ishockey og kunstløp, dernest curling, skøyter, aking og bob. Og skisport handler så å si bare om alpint.
ET «VEDHENG»
De øvelsene skal foregå i Whistler, ansett som et av verdens beste alpinsteder, 12 mil nord for selve OL-byen Vancouver. Der blir det garantert store folkefester.
– Men skiskyting, langrenn, hopp og kombinert blir bare et «vedheng». Der vil det knapt nok være kanadiere på tribunene, bemerker Inge Bråten.
Disse øvelsene skal foregå i en trang, nokså bortgjemt dal – Callaghan Valley – et par mil sør for Whistler. Tribunene har liten publikumskapasitet, men så ventes det da også stort sett bare utlendinger på disse arenaene.
IKKE-IDRETTER
– Når man begrenser antall tilskuere, sier det seg selv at man mister mye av den stemningen som løperne vil ha. Det blir ikke akkurat noen nye folkefester som dem vi så på Lillehammer og i Trondheim på 90-tallet, sier han.
Skjebnen til de to hoppbakkene i dalen er da også uviss etter lekene.
– Om de blir revet eller stående som et museum gjenstår å se, men brukt mer blir de neppe. Det er nærmest offisiell politikk fra idrettsmyndighetenes side at det ikke skal satses på hopp eller kombinert. Bakkene i Thunder Bay har knapt nok vært i bruk siden VM i 1995, forteller han videre.
PÅ SPAREBLUSS
Bråten behøver følgelig heller ikke å føle all verdens press med tanke på å bidra til at vertslandet skal bli beste nasjon under lekene, som er den offisielle målsettingen.
– Målet for oss i langrenn er én medalje. Da vil kanadierne være godt fornøyd, sier han.
De beskjedne ambisjonene gjenspeiler seg også tydelig i den daglige driften av langrennslaget.
– Vi lever på sparebluss, med et totalbudsjett på nær tre millioner, om lag 10 prosent av det for eksempel Norge har. Og selv om det er OL på hjemmebane, er det mindre penger å rutte med enn sist sesong, opplyser 61-åringen.