...
Tom Roger Aadland har gjendiktet Bob Dylans klassiske album «Blood on the Tracks» på nynorsk og kalt det «Blod på spora». Foto: Fin Costello/Handout

Dylans blodspor på nynorsk

Oslo (ANB-NTB): Flere norske artister har gjort sine versjoner av Bob Dylan på norsk. Sistemann ut er Tom Roger Aadland.

Publisert 06.10.2009 kl 07:44 Oppdatert 06.10.2009 kl 09:53

Tips en venn på e-post:

...
Tom Roger Aadland har gjendiktet Bob Dylans klassiske album «Blood on the Tracks» på nynorsk og kalt det «Blod på spora». Foto: Fin Costello/Handout

Han har gjendiktet hans klassiske album «Blood on the Tracks» på nynorsk – og kalt det «Blod på spora».

– Jeg synes det er et av de beste albumene hans. I tillegg er det veldig personlige og sterke sanger, sier han til NTB.

Han fikk tillatelse til prosjektet av Sony Publishing etter at han hadde gjendiktet alt.

– Jeg var fryktelig nervøs. De gjendiktet tekstene i engelsk oversettelse i tillegg. Det var litt baklengs, men jeg hadde gjort meg flid med å være tro mot originaltekstene. De ville vel vært skeptiske om det var en helt ny tekst til originalmelodien.

Slik har «Tangled Up in Blue» blitt til «Vikla inn i blått», «Simple Twist of Fate» til «Lagnaden sin vri» og «You’re a Big Girl Now» til «Stor jente no».

– Under arbeidet steg respekten for ham som låtskriver. En merker linje for linje hvor godt han skriver og hvor sterkt og organisk det er.

Nynorsk

Aadland valgte å gjendikte Dylan på nynorsk av rent kunstneriske årsaker.

– Nynorsk er et poetisk og sangbart språk som er godt egnet til å speile den språklige rikdommen hos Dylan. Han er påvirket av mange ulike tradisjoner, muntlige som blues, av klassiske og moderne forfattere, og av det tidløse, arkaiske innholdet i de gamle amerikanske og irske visene.

Han peker videre på at sangene på albumet er enkle og effektive, og ofte har små detaljer som gir dem et ekstra særpreg, som mollakkorden som åpner «Vind utan vit» («Idiot Wind»).

– Albumet er preget av akustiske gitarer, orgel og smakfull tromming. Dylan har aldri vært bedre som vokalist, mener Aadland.

Kjærlighet og reiser

Innholdsmessig trekker han fram at kjærligheten med sine mange fasetter er sentral gjennom hele albumet som Bob Dylan skrev etter bruddet med kona Sara.

– En av styrkene til Dylan som tekstforfatter er nyanserikdommen han skildrer medmenneskelige forhold med. Han kan være bitter, humoristisk, melankolsk, sint og raus bare i løpet av noen få linjer. Følelsene for «henne» skifter stadig gjennom de ti sangene på plata.

I tillegg trekker han fram at bevegelse og reise preger låtene.

– Gjennom hele plata finner du personer på reise; de reiser til eller fra noe eller noen, vil forlate, eller kanskje komme tilbake. Reise og bevegelse er ofte forbundet med utviklinger i forholdet. Alle mulige transportmidler og veier blir nevnt; biler, godstog, jetfly, kjerrer, hester, landeveier, motorveier og kanaler; folk tar en vogn til byen, kommer ridende til hest, vandrer, kryper og løper til og fra kjærlighet.

Fire dager

«Blod på spora» er spilt inn løpet av bare fire dager i et skolehus i vestlandsbygda Etne, bare noen mil fra Vikebygd der Aadland vokste opp.

– En viktig grunn er at Dylan er kjent for å spille inn fort selv. Jeg var opptatt av at det skulle ha atmosfære og nærvær, og ikke være «flinkis-glatt».

Med seg i studio fikk han Per Steinar Lie (bass) og Ørjan Haaland (trommer) fra rockebandet The Low Frequency in Stereo, samt pianisten Brian Connor som blant annet har spilt med Van Morrison.

– Det er mye nerve og uttrykk i sangene. Derfor valgte vi hele tiden det som var sterkest. Vi telte ikke gale noter. «Stor jente no» er spilt inn den første timen vi var sammen. Da slapp jeg skuldrene litt ned, sier Aadland.

Ekstraspor

Han følger 1975-albumet til Dylan kronologisk, men har med en liten overraskelse på slutten, bonussporet «Opp til meg» («Up to Me»).

– Jeg hadde en a-ha-opplevelse fordi jeg hadde tenkt å ha med «Up to Me». Den er fra samme periode og dylanologene oier seg over at den aldri kom med på originalalbumet.

Men i studio oppdaget den norske musikeren trolig det samme som Dylan må ha gjort, det ble liksom ikke plass til den.

Og det skulle være et komplett album.

– Jeg ville ikke bare spille inn ti av de beste låtene. Dylan er kjent for å være opptatt av rekkefølgen og måten han setter sammen platene sine på.

Tom Roger Aadland får en travel høst. Han skal holde 50 solokonserter. Og publikum får høre låtene slik de er spilt inn på plata.

– Det blir spor etter spor og jeg vil ha en knøttliten pause for å snu plata mentalt. Jeg synes jo det gamle LP-formatet var godt for å lytte til musikk.

Og passende nok kommer han til å spille «Opp til meg» som ekstranummer. (ANB-NTB)

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.
...

Dramatisk fall for Ella Gjømle Berge

Sporten Et dramatisk fall for Ella Gjømle fra Stathelle i Norgescupen på rulleski i Kragerø. Les mer

Knivstukket i Seljord

Tips oss: Telefon: 35 58 55 00 E-post: desken@ta.no SMS/MMS Kodeord TATIPS til 2005

Nyheter Skal ha skjedd utenfor festivalområdet melder politiet. Les mer

Seieren glapp like før slutt

Telemarksfotball Notodden spilte uavgjort mot Stord Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.