...
Forfatterne poserte villig på operataket. Foto: Terje Pedersen, ANB

Forfattere som fotomodeller

Oslo (ANB-NTB): Mens deler av deLillos spilte, sang og trallet Per Petterson og Erik Fosnes Hansen med – mens Dag Solstad mumlet litt med på «Flink», han også.

Publisert 25.05.2009 kl 16:03 Oppdatert 25.05.2009 kl 16:07

Tips en venn på e-post:

...
Margrethe Red og Fantorangen var p plass. *** Local Caption *** Margrethe Røed og Fantorangen var på plass. Foto: Terje Pedersen, ANB

Mandag formiddag var 11 av de største norske forfatternavnene samlet foran Operaen sammen med to gitar-Lars’er, én barne-TV-programleder – og en Fantorang.

De 14 var samlet til fotografering i anledning Bokfest i Operaen, som 19. og 20. september arrangeres for andre gang, etter å ha samlet mer enn 20.000 bokglade i fjor. I strålende solskinn benket forfattereliten seg, mens fotograf Marcel Lelienhof lot kamera gå.

– Den største utfordringen er å få dem fra å snakke med hverandre, de er veldig sosiale, sier Lelienhof.

Solstad rykket bak

Og der var de: Herbjørg Wassmo, Roy Jacobsen, Anne Holt, Kjartan Fløgstad, Unni Lindell, Dag Solstad, Erlend Loe, Helene Uri, Åsne Seierstad, Per Petterson og – helt i front under siste del av fotoopptaket og ivrig poserende – Erik Fosnes Hansen.

– Dag Solstad måtte flyttes fra denne plassen. Han var så urolig, og ville bare snakke med de bak seg, så da fikk jeg flytte frem. Den sjansen grep jeg med begge hender, hevder Fosnes Hansen muntert i solsteken. Solstad selv bare smiler, og fastslår: – Jeg skjønner ikke hvorfor fotomodellene klager hele tiden, dette er da veldig hyggelig!

Med på forfattersamlingen, som en slags spurver som fikk tranene til om ikke å danse – så iallfall til å synge med, var Lars Lillo-Stenberg og Lars Lundevall. Sammen med den tredje Lars, med etternavnet Beckstrøm, utgir de gitarbok til høsten.

Håndklehyllest

På ytre flanke poserte Fantorangen, sammen med programleder Margrethe Røed. Men manusforfatter og dukkespiller Berit Nermoen måtte pent stå på sidelinjen, utenfor kameraskuddhold:

– Jeg er et hår i suppa, ler Nermoen og legger til: – Men under Bokfesten, der Fantorangen og Margrethe skal være en slags konferansier, skal jeg være med. For stemmen til Fantorangen kan ingen ta fra meg!

Under fotograferingen rusler noen småskolebarn forbi, og kommenterer den populære dukkefiguren slik: – Jeg visste at han ikke var ekte!

Men de andre fotomodellene er høyst ekte og tilstedeværende. En av dem, Erlend Loe, poserer med et uforklarlig håndkle på kneet.

– Det er Towel Day, håndkledagen, i dag. Jeg var utrolig fan av Douglas Adams og «The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy» i slutten av tenårene. Alle fans av Adams bærer med seg et håndkle hvert år den 25. mai, sier Loe, og fastslår:

– Det å treffe den rette boken på det rette tidspunktet er en drømmeopplevelse.

100 forfattere

Mer enn 100 forfattere og bokaktuelle navn vil delta under årets Bokfest i Operaen, som arrangeres for andre gang og er utvidet til et to dagers arrangement 19. og 20. september.

De som vil bli å finne, er: Erlend Loe, Helene Uri, Mads Gilbert, Erik Fosse, Per Petterson, Roy Jacobsen, Åsne Seierstad, Åge Aleksandersen, Kjartan Fløgstad, Unni Lindell, Anne Holt, Herbjørg Wassmo, Dag Solstad, Freddy dos Santos, Erik Fosnes Hansen, Hanne Ørstavik, Kader Abdolah, Jo Nesbø, Linda Olsson, Lars Lillo-Stenberg/Lars Lundevall/Lars Beckstrøm, Tom Egeland, Trude Marstein, Ole Paus, Torbjørn Færøvik, Randi Skau, Lars Husum, Stig Sæterbakken, Malalai Joya, Fredrik Skavlan, Bjørn Simensen, Johan Theorin, Linda Eide og Thorvald Stoltenberg. (ANB-NTB)

Mest leste saker





Siste 10 sport

Frykter skyhøyt dopingtall
...

Antidopingbyrået WADA er ikke fremmed for at hele 10 prosent av alle toppidrettsutøvere har dopet seg eller bruker ulovlige midler.

Ny Boonen-seier i Tour of Qatar

Lettet etter frikjennelse

Uten førerkort i 14 måneder

Flørter med Allsvenskan

Syk Bergman

Går til finalen

– Bør forlate landet

Fortsetter karrieren

Endelig kongepokal!




TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.