| Anne-Lise Surtevju | |
| Publisert 27.05.2010 kl 14:20 Oppdatert 27.05.2010 kl 14:21 |
Facebook, Twitter og andre sosiale medier har høyst sannsynlig kommet for å bli. Nå skal ansatte innen biblioteker, museer og arkiv i Telemark lære hvordan de kan utnytte disse kanalene til publikumskontakt, formidling og markedsføring.
Statens senter for arkiv, bibliotek og museum – ABM-utvikling – har gitt Telemarksbiblioteket 35 000 kroner i økonomisk støtte for å gjennomføre et tredelt kurs om sosiale medier.
I denne omgang er det kun fire fylker på landsbasis som er plukket ut til prosjektet, og på Telemarksbiblioteket er de stolte over at de nå kan gå i bresjen med kursrekken «En smak av sosiale medier», som skal gjennomføres i Skien til høsten. Første samling er lagt til slutten av august.
STOR ETTERSPØRSEL
- Bibliotekvesenet har kommet langt på IKT-siden sammenlignet med museer og arkiver, men vi er ikke spesialister på sosiale medier, sier fylkesbiblioteksjef Lillian Nilssen.
Fylkesbiblioteket har derfor alliert seg med Vidar Top som er leder for Møteplassen IKT Grenland. Bjarne Nærum fra Høgskolen i Telemark er også engasjert med hensyn til det faglige innholdet i kurset. Søknadsfristen er 15. juni, og påmeldingen må skje via en webadresse som blant annet er å finne på Telemarksbibliotekets hjemmeside.
- Vi vet at etterspørselen er stor, og det er førstemann til mølla. Vi har noen påmeldte allerede, opplyser arrangøren.
NÅ NYE GRUPPER
Vidar Top har trommet sammen en arbeidsgruppe som skal forestå innholdet i kurset, et kurstilbud som kan være spiren til noe mer. HiT vurderer nå muligheten for et lignende tilbud til studenter og næringsliv.
Blant temaene som skal gjennomgås er de ulike verktøyene som finnes der ute i internettjungelen, som Facebook og arbeidslivets svar på Facebook; LinkedIn, samt Twitter, Youtube, Picasa og Flickr.
Bibliotekarene Målfrid Lille og Mari Helga Helgetveit på Telemarksbiblioteket tror disse kanalene kan bidra til å utvide nedslagsfeltet for biblioteket. Markedsføring av bibliotekprodukter og kommunikasjon med nye brukergrupper, særlig de unge, er aktuelt, mener de.
STERK VIRKNING
Lillian Nilssen synes det er viktig å vise folk at biblioteket er mer enn et fysisk sted der man kan gå og låne bøker.
- Vi har «døgnåpne» biblioteker, de er også et sted for interaktivitet, presiserer hun.
Ifølge Vidar Top ønsker man å få bort usikkerheten enkelte føler overfor teknologien og de mange forskjellige tjenestene.
Han mener man ikke kan la være å henge med i utviklingen. Top sammenligner fenomenet med de første mobiltelefonene. Den gang hevdet enkelte at de aldri skulle ha mobil. I dag virker en slik påstand latterlig.
Vidar Top henter fram noen konkrete eksempler som viser hvor hurtig og bred kommunikasjon via sosiale medier kan være. En kamerat som ville selge kunstsamlingen sin opplevde at én liten beskjed var nok til at 6000 mennesker raskt fikk vite at samlingen var til salgs. Samme gjennomslagskraft hadde Vidar Tops melding om et kommende kurs.
- Jeg fikk 300 påmeldte i løpet av én time. De fleste vet for lite om hvor sterkt dette virker, og hvor mye tid de kan spare, sier han.
Høstens kurs skal foregå hos IKT Grenland i Skien.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge
Kalenderen fra Telemarkher | ||
Underholdning Når familien Mysen er samlet, er samtaleemnet nærmest gitt. Les mer
Underholdning Nå er det klart at George Clooney skal regissere det politiske dramaet «Farragut North». Les mer
Underholdning Anmeldere og premierepublikum tar strålende imot Liv Ullmann og hennes stjernelag i «Lang dags ferd mot natt». Les mer
Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer