Kampstart om:
| Martin Fremstad | |
| Publisert 01.02.2010 kl 20:13 Oppdatert 02.02.2010 kl 07:24 |
Kragerø-jenta Guro-Helene Sørdalen er en av 14 jenter som til sammen utgjør barnepopgruppa Seven. I går var det klart for plateslipp.
Vi vil feire heter albumet, som er det femte i rekken fra de unge jentene. Det er sju år siden den populære gruppa ble etablert, derfor tittelen.
Siden april i fjor har Guro-Helene (12) vært en fast del av gjengen som reiser rundt og holder barnegospelfester hos ulike menigheter. Hun trives svært godt med å spre det kristne budskap.
ØVER HJEMME
Seven har sitt hovedsete i Drammen, men medlemmene kommer fra store deler av landet. Derfor foregår det meste av øvingen hjemme. Når de voksne bandlederne har laget nye sanger blir de sendt til jentene på lydfiler over nettet. Så må den enkelte sørge for å være skikkelig forberedt når de samles. Innspillingen av «Vi vil feire» startet i november i fjor.
- Vi møttes i studio utenfor Drammen, og brukte en helg på å spille inn de tingene som alle skulle være med på. Litt senere dro solistene opp hver sin dag for å gjøre sine ting, forteller Guro-Helene.
STOR STAS
På den nye skiva gjør hun en solo på siste låt, «Seven-jentenes medley». Guro-Helene har sunget så lenge hun kan huske, og er selvsagt fan av Seven-jentene. I cd-samlingen hennes finner man alle utgivelsene til gruppa. Nettopp derfor syns 12-åringen det er utrolig gjevt at hun selv er blitt en del av dem.
- Jeg hadde aldri trodd at jeg skulle komme med. Egentlig gikk jeg på audition bare for å prøve meg og se hvordan det var, smiler hun.
POPULÆRE
Å være Seven-jente innebærer ikke bare å synge og danse på scenen. Etter konsertene må hun som regel skrive autografer, og via Internett kommer det stadige henvendelser. Ofte fra interesserte gutter.
- Alle jentene har sin egen blogg på hjemmesida til Seven. Der kommer det ofte kommentarer fra gutter som blant annet lurer på om jeg vil bli sammen med dem. Akkurat det kan bli litt kjedelig i lengden, ler hun.
STADIG PÅ FARTA
Ved siden av å være med i Seven synger Guro-Helene i diverse kor, og går på hip hop-dans. Inntil desember i fjor spilte hun håndball også.
- Men det måtte jeg kutte ut for å få tid til å gjøre lekser, forteller hun.
Guro-Helene øver nesten hver dag, og holder konserter stort sett annenhver helg. Seven-jentene reiser rundt i to grupper, og denne våren skal hun blant annet være med til Nord-Norge.
- Menigheter kan leie oss til å holde gospelfester. Da kommer vi og synger og leker med barna i det lokale koret, og så holder vi en konsert der de får lov til å synge sammen med oss. Vi bor hos lokale familier på de ulike stedene, og sånn treffer vi mange hyggelige folk, legger hun til.
HAR EN DRØM
Siden Seven har en øvre aldersgrense på 12 år kan Guro-Helene bare fortsette ut året. Hun vet ikke hva som vil skje når hun går ut av gruppa, men er sikker på at hun vil fortsette med musikk. Hun har så smått begynt å skrive egne tekster, men foreløpig dreier det aller meste seg om å synge andres, og danse til. Guro-Helene legger ikke skjul på at det ligger en tanke bak det hun gjør.
- Jeg har jo en drøm om å bli musiker, avslutter hun.
Odd Grenland Dag-Eilev Fagermo føler seg sikker på at Rosenborg blir seriemester, og at Stabæk og Molde tar de neste plassene. Odd-treneren innrømmer likevel at han blir stolt når landets største avis tipper Odd på medaljeplass. Les mer
Underholdning «Bestevenner» vant i helgen to priser på Montreal Internasjonale Barnefilmfestival. Les mer
Underholdning Hans Petter Molands nye film «En ganske snill mann» er solgt til over 20 land i Europa. Les mer
Underholdning – Jeg vil åpne tangouniverset for folk flest. Jeg tror at når folk skjønner tekstene, vil de også forstå musikken bedre. Les mer
Kalenderen fra Telemarkher | ||
Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer