Vil bli venn med Maren Gulliksdatter

- Jeg elsker deg! 30 elever ved Midtbygda skole i Siljan strekker armene i været og smiler. Jeanne Bøe Larsen har ingen lett jobb når hun skal plukke ut de heldige skuespillerne til årets utgave av «Maren Gulliksdatter».
Anne Ekornholmen E-post
Publisert 01.02.2002 kl 02:00 Oppdatert 18.02.2003 kl 00:37

Tips en venn på e-post:


Siljanspelet var en stor suksess da det ble satt opp i 2000. Nå er forberedelsene til årets versjon av «Maren Gulliksdatter» i gang, og i går var det audition for interesserte unger ved Midtbygda skole i Siljan.
RØDE KINN OG FNISING
Initiativtaker og hovedrolleinnehaver, Jeanne Bøe Larsen utfordrer de ivrige elevene, samtidig som hun prøver å bli kjent med dem.
Kanskje kan noen passe som unger i kølkjelleren anno 1688¿
Grimaser, tonefall og kroppsspråk veksler raskt. Det er hermegåsa og ingen lar seg affisere av at skoleklokka ringer.
- Åhh, det var som bare!
- Heiiii¿
- Jasså??
Røde kinn og småfnising mens Jeanne drar de unge håpefulle gjennom et utall følelser og reaksjoner.
- Hvordan oppfører vi oss når vi er forelska? Pekefingre i været, her nytter det ikke å gjemme seg. Skal man bli skuespiller, må man vise seg fram.
- Du får sug i magen, man blir varm og glad, sur når han nærmer seg ei annen jente¿
Ingen tvil; de har vært forelska.
INNOM ALLE SKOLENE
11 år gamle Espen Ekeberg har ikke vært skuespiller før, men kan godt tenke seg å begynne en scenekarriere snart.
- Jeg så stykket i fjor, og veit hva det er, forteller han.
Espen har alltid likt skuespill og synes ikke audition er skummelt, tvert imot veldig gøy. Åshild Øjerud på 11 år prøvde seg også i fjor. - Det gikk ganske bra nå, mener hun.
- Jeg synes det gikk greit, sier Espen også. - Og det er helt ok å drive med teater i stedet for vanlige skoletimer!
Men så spørs det hvor stor sjansen er for å bli valgt ut¿
Jeanne Bøe Larsen forteller at hun er ute etter 10-15 unger og ungdommer. Og hun leter blant elever på alle skolene i Siljan; Midtbygda, Opdalen, Austad og ungdomsskolen.
LUKSUSPROBLEM
Mens de drøye 30 elevene ligger strødd rundt på gulvet og slapper av til musikk, rusler Jeanne rundt og noterer i ei stor skriveblokk.
- Sånn prøver jeg å huske navnene og de forskjellige ungene som utmerket seg spesielt, forteller Jeanne.
- Det er fryktelig vanskelig, for det er så mange flinke jeg gjerne skulle hatt med, roser skuespilleren.
Hun veit hun har over 100 villige skuespillerspirer å velge mellom og sukker over luksusproblemet.
- SPEKULASJONENE I GANG
- Jeg kan ikke si noe ennå, for det er ikke klart, smiler Jeanne Bøe Larsen. Men spekulasjonene er i gang når hun presenterer hovedrollekandidatene til årets Siljanspel som «to av landets mest eminente mannlige skuespillere».
«Maren Gulliksdatter» blir til gjennom et utstrakt samarbeid mellom flere instanser i Siljan kommune. Amatører, lag og foreninger og profesjonelle skuespillere bidrar.
Jeanne Bøe Larsen skal også i år spille Maren, mens regien er ved Anne Herlofsen. Knut Buen er også klar, som spelemannen Tveten.
SKUESPILLERE FRA OSLO?
De to mannlige hovedrollene, greven og storbonden, skal forhåpentlig gestaltes av det Jeanne kaller to eminente skuespillere.
- Ja, vi satser høyt og håper de sier ja. Da blir det moro, smiler hun. Mer vil ikke initiativtakeren røpe i denne omgang, men innrømmer at det er snakk om Oslo-baserte skuespillere.
Siljan kommune har bidratt med 100 000 kroner til årets spel, og tar sjansen på at dette skal bli en fast tradisjon med store og gode ringvirkninger for bygda.
- Budsjettet balanserer på rundt 250 000 kroner, og det er godt å ha politisk ryggdekning i et enstemmig kommunestyre, sier prosjektleder Morten Nystad.
Ordfører Finn Tallakstad er ikke i tvil om Siljanspelets betydning og skryter av bygdas mange ressurser.
KOMMER KONGEN?
Fire forestillinger over tre dager, 16.-18. august er datoene. På scenen i kølkjelleren står rundt 35 skuespillere, ei geit og en hest.
- Vi har jo alt; drama, maktkamp og kjærlighet, smiler Jeanne Bøe Larsen
Øvingene begynner allerede så smått i mai, og mens juli er sommerferie, setter de innspurten inn i august.
Optimismen i styringsgruppa er til å ta og føle på når Morten Nystad minner om at de har invitert kongehuset til Siljanspelet fordi de unner dem å se «Maren Gulliksdatter»
- Men vi veit ikke hvem av dem som kommer ennå!
AUDITION: 11 år gamle Åshild Øjerud var blant elevene ved Midtbygda skole i Siljan som viste seg fram for skuespiller Jeanne Bøe Larsen i går. Kanskje får hun være med på årets Siljanspel, «Maren Gulliksdatter».
FOTO: ARILD HANSEN

Helterennet 2012

...

Helterennet 2012 gikk av stabelen lørdag 4. februar.

ALLE FOTO: STINE BAKKE

Se bildene

Babybilder - januar

...


Subaru kommer sent, men godt

...


...

Synger ut om bruddet

Underholdning På sin nye skive synger Thom Hell om bruddet med Marit Larsen. Les mer


...

Ny direktør for festspillene

Underholdning Styreleder Åse Kleveland avslørte tirsdag at den nye direktøren for Festspillene i Bergen er danske Anders Beyer. Les mer


...

Madonna til Norge

Underholdning «Madonna arrangerer et gigantisk party, og alle er invitert», reklamerer arrangørene. Les mer


CD-anmeldelser

...
Terningkast: 3

Slapp Eggum


...
Terningkast: 5

Smeller til igjen


Terningkast: 3

Soul uten særpreg

...

Terningkast: 3

Svensk kospop

...

...
Terningkast: 5

Markant tilbake


Se dagens stripe


Vintipset

Domaine du Tariquet leverer varene

Vintipset Gjennom en årrekke har Tariquet vært en premissleverandør på det norske markedet for rein og pen, frisk og fruktig tørr hvitvin fra Gascogne i Sør-Frankrike. Les mer


Restaurantguiden

...

Forvandlingen er i gang

Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer



TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.