Odd Nordstoga skal åpne den 20. utgaven av Telemarkfestivalen i Bø.
| Anne-Lise Surtevju | |
| Publisert 03.06.2009 kl 11:11 Oppdatert 03.06.2009 kl 12:05 |
- Det er ingen som passer bedre til å åpne den 20. Telemarkfestivalen enn Odd Nordstoga – og det må kunne sies at Odd har vært den mest sentrale artisten gjennom festivalens 20 år, og han er i dag den største norske artisten med bakgrunn i folkemusikkmiljøet. Odd Nordstoga er både populær i alle generasjoner, og han er en stor inspirasjonskilde for unge mennesker som ønsker å drive med musikk, skriver festivalledelsen i en kunngjøring.
STORT «RULLEBLAD» I BØ
Telemarkfestivalens publikum har gjennom disse årene blant annet fått oppleve Odd Nordstoga med Blåmann Blåmann, Blåstoga, Fake it or leave it, i bestillingsverket FolkJazzEnsemble, The Petter Edderkopps, Odd Nordstoga & Allstars, Storegut, og i festivalens tidlige år som danser i Vinje dansarring. I 2001 fikk publikum oppleve urframføringa av
bestillingsverket Nivelkinn med Odd Nordstoga og Øyonn Groven Myhren som fikk en spellemannpris i 2002. På Telemarkfestivalen i 2004 ble Odd tildelt Postens folkemusikkpris.
FULLSPEKKET ÅPNING
Åpningen finner sted i Gullbring kulturanlegg torsdag 16. juli. Knut Buen skal lede den store jubileumskonserten, og publikum får møte flere av de internasjonale og norske folkemusikkartistene på programmet, blant andre Øyonn Groven Myhren som er bestillingsverkkomponist i år, det danske folktronicabandet Valravn, den britiske folkdronninga Eliza Carthy, forfatteren Stein Versto, duoen Skáidi og kvedaren Ingvill Marit Buen Garnås.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge
Kalenderen fra Telemarkher | ||
Underholdning Når familien Mysen er samlet, er samtaleemnet nærmest gitt. Les mer
Underholdning Nå er det klart at George Clooney skal regissere det politiske dramaet «Farragut North». Les mer
Underholdning Anmeldere og premierepublikum tar strålende imot Liv Ullmann og hennes stjernelag i «Lang dags ferd mot natt». Les mer
Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer