...
REVYPREMIERE: I går kveld, fredag den 13., var det premiere på Porsgrunnsrevyen 2009. Her er «Svensken» (Leif Erik Hansen) i sentrum. Foto: Arild Hansen

Løsnet latteren i Porsgrunn

Latteren satt løst i teatersalen i Porsgrunn fredag kveld. Det handlet om premieren på Porsgrunnsrevyen 2009. Blant annet fikk vi se at ordføreren ikke kan regne og høre at skiensfolk ikke kan smile.

Dan Hagen
Publisert 13.03.2009 kl 23:14 Oppdatert 14.03.2009 kl 10:11

Tips en venn på e-post:

...

For de som ikke var i salen fredag kveld, kan det være greit å vite at Porsgrunnsrevyen 2009 spilles ytterligere tre ganger, i kveld og neste helg.

Det er mange med i årets revy, 19 bare på scenen, i tillegg kommer personer i diverse støttefunksjoner som lys, lyd, scenografi, markedsføring, for ikke å forglemme barnevaktene.

RAPPKJEFT

Revyen startet med «Esse om Barclay» med en sprudlende Inger Gjærum. Ikke rart kanskje siden scenografien var hentet fra Barclays skulptur midt i sentrum av Porsgrunn. Muligens ble scenen noe begrenset av dette, men veggene innbød til fantasifull lyssetting.

Deretter ble det åpningsnummer med hele ensemblet, før vi kort tid etter var hos legen der ei kone viste hvor rappkjefta det går an å være. Ikke originalt, men publikum humret gjenkjennende.

KALORITERRORISTER

Et av høydepunktene i først akt var møte med veitrollene, spilt av Astrid Høiseth og Kristine Dalevoll. Her fikk standarden på transportårene i Telemark seg en ironisk smekk til publikums store glede.

En dristig variant var «Et puppehjem», tøys og tull med Ibsens berømte stykke, hvor Anita Baann Hovd alternerte mellom ulike roller i en rasende fart. Slutten satt som skudd.

Therese Olea Vik Olsen holdt seinere i akten et knusende foredrag om slanking som virkelig fikk trimmet lattermusklene. Hun ønsket blant annet at alle kaloriterrorister skulle steke i sitt eget lettsmør!

Ellers hadde kapellmester Anders Johansen komponert ei munter vise (tekst av Leif Hansen) som kom mot slutten av seanse én, nemlig «Hvorfor smiler de aldri i Skien?» Det er enkelt å svare på det, de har jo ikke Porsgrunnsrevyen.

TULL MED TALL

Andre akt hadde også flere godbiter. «Svensken» var en slik. Leif Erik Hansen gjorde figuren levende med en absurd tekst som nok sikkert kunne støtte de sarteste i salen.

Finansekrisa fikk sin kommentar, før Brødrene Sørensen kom padlende. Her ble det tøyset med øya i elva, og PD fikk seg et spark bak.

Dog var det nok «Regneferdigheter» som tok kaka, i alle fall den tiden TA kunne være til stede. Her ble det tull med tall av en annen verden, der en overivrig ordfører bekreftet de fleste fordommer vi har når det gjelder de som styrer oss. Glitrende harselas.

SPILLEGLEDE

Der er ting å påpeke om en vil være kritisk. Sanglyden var utydelig av og til, ikke alle sangerne var like presise. Det kunne ha vært mer trøkk i lyden, og scenen var noe begrenset.

På den annen side var det stor variasjon i numrene og tekstene var oppdaterte med politiske spark. Spillegleden var til å ta og føle på, og regien var stram.

De som står bak Porsgrunnsrevyen 2009 har gjort en imponerende innsats. Det er bare å glede seg til neste forestilling, og til oppsetningen i 2010. For de kan ikke stoppe nå!

...

- Jeg får rett, for dette koster millioner

Nyheter BAMBLE: Ole Roger Dyrkorn (Rødt) har i årevis forfektet mer satsing på skole i Bamble. - Jeg får rett, for nå har vi resultatet og det koster åtte-ti millioner mer, sier han. Les mer

...

Splitta syn på samlokalisering

Nyheter VINJE: Høge driftskostnader gjer at Vinje kommune må samlokalisere bustadar for funksjonshemma. Les mer

...

Dårlig karma i lille Porsgrunn

Pulsen Hvordan går det når verdens dårligste idé møter verdens sinteste svenske? Svaret får du i filmen «Bad Karma in Little Porsgrunn» som nettopp er innspilt. Les mer

...

Kunstnere med åpningsfest på Gimle

Pulsen Dagen før kunstnerduoen Sex Tags åpner sin utstilling på Telemark kunstnersenter, kan du oppleve dem som dj-er på Gimle pub. Les mer

...

Populære gutter kom tilbake

Pulsen I går kveld kom boybandet A1 tilbake til Skien, hvor de fikk en varm mottakelse av unge fans som sang med og kasta kosebamser opp på scenen. Les mer

Kalenderen fra Telemarkher

Mest anbefalt denne uken

...

Serieforfatterfamilien Mysen

Underholdning Når familien Mysen er samlet, er samtaleemnet nærmest gitt. Les mer

...

Stiller seg bak kamera

Underholdning Nå er det klart at George Clooney skal regissere det politiske dramaet «Farragut North». Les mer

...

Strålende mottakelse for Ullmann

Underholdning Anmeldere og premierepublikum tar strålende imot Liv Ullmann og hennes stjernelag i «Lang dags ferd mot natt». Les mer

CD-anmeldelser

...
Terningkast: 4

God og forutsigbar

...
Terningkast: 5

Forførende beats

...
Terningkast: 4

Hentet fra India

...
Terningkast: 5

Lystig lyd

Se dagens stripe

Vintipset

Restaurantguiden

...

Forvandlingen er i gang

Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer

Filmanmeldelser

...

Morsom og sjarmerende

Film Filmatiseringen av den første boka om Knerten og Lillebror er blitt akkurat så underfundig, varm og morsom som man kunne håpe på. Det eneste som mangler på toppscore er en noe mer strukturert handling. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.