Kunstverket «Relativ verdi» av Jan Christensen, som bor og arbeider i Skien, ble stjålet under et innbrudd i Galleri MGM i Oslo natt til i går. Kunstverket var satt sammen av tusen hundrelapper.
| STEINAR SCHJETNE, NTB | |
| Publisert 25.02.2007 kl 22:10 Oppdatert 25.02.2007 kl 22:10 |
Kunstverket er flere ganger blitt omtalt i mediene og blitt profilert fordi kunstneren, Jan Christensen, har laget det ved å ta hundre tusen kroner av egen lomme og klistret hundrelappene opp på lerretet.
Bare minutter etter at alarmen gikk i Galleri MGM natt til søndag hang den to ganger fire meter store blindrammen alene igjen på veggen. Tyveriet skjedde natten før utstillingens siste dag.
- Det er trist, sier Christensen. I fjor ble han tildelt et stipend fra Skien kommune på 150 000 kroner, som innebærer ett års opphold i byen.
- Innbruddstyver hadde knust et vindu, tatt seg inn og skåret lerretet av rammen. De har kommet seg ut veldig raskt, sier Christensen. Han er hjemme i Skien, der han bor og jobber, men har sett restene av kunstverket sitt på fotografier fra galleriet.
- Vi hadde fryktet at noe slikt skulle skje, og hadde tatt forholdsregler. Bildet var forsikret og galleriet var utstyrt med alarm. Det er en ganske dramatisk hendelse, sier Christensen.
Han vurderer nå å lage et identisk kunstverk, et replikat, og mener da at tyveriet vil bli en del av selve kunstverket. Verdien vil i utgangspunktet være den samme som forgjengeren - 100 000 kroner.
- Det vil bli et kunstverk med den samme verdien, men det vil være ladet av denne handlingen, sier Christensen.
- Noen kan jo tro at du selv har iscenesatt tyveriet og at det allerede var en del av kunstverket?
- Det er et usaklig spørsmål. Det ville i så fall vært ren forsikringssvindel og jeg har andre ting å drive på med enn forsikringssvindel. Jeg ser ikke logikken i at noen skulle påstå at jeg har gjort dette selv, sier Christensen.
Forholdet er meldt til politiet av gallerist Marian Gerner-Mathisen. Kunstverket var allerede kjøpt opp av et norsk ektepar, som er kunstsamlere.
- Men historien om bildet fortsetter sett fra et kunstnerisk synspunkt, sier hun til NTB.
Sentrum politistasjon i Oslo bekrefter at tyveriet ble meldt telefonisk natt til søndag, etter at en Securitas-vakt kom til stedet.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge
Kalenderen fra Telemarkher | ||
Underholdning Når familien Mysen er samlet, er samtaleemnet nærmest gitt. Les mer
Underholdning Nå er det klart at George Clooney skal regissere det politiske dramaet «Farragut North». Les mer
Underholdning Anmeldere og premierepublikum tar strålende imot Liv Ullmann og hennes stjernelag i «Lang dags ferd mot natt». Les mer
Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer