En klemmende eim av pizza og junk food. Kabler, pc-er og soveposer om hverandre. Og nerdespirer med Counter Strike i blikket hvor enn du snur og vender deg. På DigiLAB 2007 veien svært lang til Natur og Ungdom.
|
Tom W. Reiersen
|
|
| Publisert 21.02.2007 kl 10:43 Oppdatert 21.02.2007 kl 10:43 |
Men AUF er til stede. Akkurat det må Jon F. Leiulfsrud ta skylda for. Han er nemlig både med i «crewet» som arrangerer digiLAB og AUF.
- Helt naturlig, for det er jo her vi treffer ungdommen, sier Jon, som går i skytteltrafikk mellom AUF-standen og det imponerende lydtårnet midt i hallen.
Walkie-talkien henger i beltet, du er jo ikke «crew» uten at det skal synes.
MER ORDEN I REKKENE
I fem døgn har svette tennisspillere og harde server måttet vike plassen for servere, datafrelst ungdom og selvbygde pc-er i Tennishallen i Porsgrunn.
I løpet av perioden samler arrangementet nærmere 1500 unge, hvorav fem hundre har installert seg med datamaskin. De resterende er publikummere.
- Jeg tror nok vi setter rekord i år, sier Jon. – Før vi stoppet billettsalget hadde vi solgt to hundre billetter, så bra har det ikke vært før.
Ellers er det litt mer stil og organisasjon over arrangementet i år, skal vi tro arrangørene.
- Det er bedre fasiliteter for alle, og så har vi satt opp en del partytelt.
DØGNET RUNDT
Programmet er like tettpakket som båsene til deltagerne er av utstyr. Tre dager med seminarer – nytt av året - og spill i alle kanaler, døgnet rundt.
Pluss det råeste underholdningsprogrammet med standup-eren Jonna Støme og de lokale heavyrockheltene Illusion som høydepunkter.
Da TA var innom tidlig i går kveld var hallen ikke mer enn halvfull, men leder av digiLAB 2007, Sondre Døhlen forsikrer oss om at det blir pakket etter hvert.
- Det store innrykket på åpningsdagen skjer frem mot klokken 22.00, sier han. – Deretter går det mer eller mindre i ett med data.
LYSFONTENER
Arrangementer av typen digiLAB blir mer og mer multimediale. Mange av maskinene er de reneste lysfontener, mens deltagerne sitter med headset og prater med motspillere på den andre siden av kloden, for det vi vet.
En som har innført litt low-tech midt i all high-tech'en er Steffen Slåtta fra Siljan. I løpet av noen timer på mandag satte han sammen en pc i en pappeske.
- Vi hadde litt problemer med å tilpasse esken, men ellers gikk det greit, sier Steffen til TA.
Steffen har satt sammen noen pc-er før, men aldri med et såpass kjipt kabinett. Men det virker altså.
Telemarksfotball Notodden spilte uavgjort mot Stord Les mer
Kalenderen fra Telemarkher | ||
Underholdning Ellen DeGeneres har takket nei til å fortsette som dommer på «American Idol», og nå ryktes det at Jennifer Lopez skal ta over. Les mer
Underholdning Leonardo DiCaprio har angivelig trukket seg fra Mel Gibsons planlagte vikingfilm. Les mer
Underholdning Popdronningen Madonna tok stylingen i egne hender da bildene til deres egendesignede kolleksjon «Material Girl» skulle tas. Les mer
Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer