Da Kristin Asbjørnsen fra Kragerø arvet den afroamerikanske sangeren Ruth Reeses rike notemateriale, spilte hun inn sangene på en bondegård i Danmark. Neste uke kommer soloalbumet «Wayfaring stranger- a spiritual songbook». Samtidig har amerikanerne oppdaget henne.
|
Anne-Lill Aas
E-post
|
|
| Publisert 19.09.2006 kl 20:12 Oppdatert 19.09.2006 kl 20:12 |
- Det var litt skummelt å gjøre det så nakent, sier Kristin Asbjørnsen. Hun snakker om albumet som ble innspilt i studioet på en bondegård i Danmark. Lydbildet er nedstrippet og direkte, og Asbjørnsens rå stemme kommer til sin rett. Men det var ikke alltid like lett å synge i det tørre studioet.
- Noen ganger var lukten av gjødsel så sterk at det var umulig, ler 35-åringen. Kontrasten var stor da hun sang i kirker i sommer, da hun hadde med seg Erland Dalen fra Lunde på trommer. Snart skal hun på veien igjen, men da synger hun i andre saler.
PERSONLIGE
- Sangene er viktige og personlige for meg. De er sterke vandringssanger. Materialet kler mange steder, og kirken er et godt rom å legge sangene inn i, sier Asbjørnsen. Med seg på turnéen har hun tidligere Span-vokalist Jarle Bernhof, Jostein Ansnes fra Dadafon og trommis Anders Engen, som blant annet har spilt med Bugge Wesseltoft og Vidar Busk. Telemark står dessverre ikke på turnéplanen, men Asbjørnsen kunne gjerne tenke seg å synge i hjembyen.
- En førjulskonsert i Kragerø kirke ville vært veldig fint, hinter hun.
Sangeren hun arvet notematerialet som albumet er basert på, var hennes tidligere sanglærer. Nå viderefører hun musikken med nye arrangementer.
- Det føles godt og riktig for meg. Denne musikken har levd på siden av det andre jeg har holdt på med, sier Dadafonvokalisten. Hun har ikke lagt jazzbandet helt på hylla.
- Vi tar bare en pause.
MUSIKK TIL «FACTOTUM»
Som tenåring var hun aktiv i Skjærgårdsgospel, og fikk tidlig prøve seg som solist.
- Jeg fikk boltret meg. Det var et viktig startpunkt.
Kristin Asbjørnsen står også bak musikken til Bent Hamers film «Factotum», der Matt Dillon har en av hovedrollene. Nå slippes filmen i USA, der de også har fått ørene opp for kragerøkvinnen.
- Jeg har fått mye fin omtale i USA, og det er fint å merke at de også fokuserer på musikken i seg selv. Jeg er glad for å få gitt ut en plate med filmmusikk. Den når gjerne ut til et litt annet publikum. Kanskje kommer jeg også til å gi ut den spirituelle platen i USA.
Telemarksfotball Notodden spilte uavgjort mot Stord Les mer
Kalenderen fra Telemarkher | ||
Underholdning Ellen DeGeneres har takket nei til å fortsette som dommer på «American Idol», og nå ryktes det at Jennifer Lopez skal ta over. Les mer
Underholdning Leonardo DiCaprio har angivelig trukket seg fra Mel Gibsons planlagte vikingfilm. Les mer
Underholdning Popdronningen Madonna tok stylingen i egne hender da bildene til deres egendesignede kolleksjon «Material Girl» skulle tas. Les mer
Restaurant guiden Det er alltid spennende med nye matopplevelser og Hun og Han kunne ikke la ryktene om en kulinarisk aften med fem retter på Langesund bad være uprøvd. La det være sagt, og det med store bokstaver, at nå skjer det ting på dette ærverdige stedet, kalt «Societeten». Les mer