Trygt, men inspirert

Publisert 06.07.2010 kl 07:22 Oppdatert 06.07.2010 kl 07:28

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Amazon.com

CD: Speed Of Life

  • ARTIST: Nitty Gritty Dirt Band
  • SELSKAP: Sugar Hill Records

Her har vi juksa litt. Utgivelsen «Speed Of Life» kom ut i fjor høst, men i «festivalspesialen» er det på sin plass med en vurdering av Countryfestivalens hovedattraksjon også.

Dette bandet, som ble dannet i California så tidlig som i 1966, holder fortsatt koken på utgivelsessiden, selv om det hadde gått fem år siden forrige studioalbum da de spilte inn «Speed Of Life». Nitty Gritty Dirt Band var med og satte premissene for countryrocken i sin tid, og de influerte blant andre The Eagles og Alabama.

Tre av de tidlige medlemmene er fortsatt med her, og dagens utgave av NGDB har støvlene solid planta i jorda. De oser trygghet og gir publikum en oppvisning i tradisjonell, men like fullt frisk, smektende og velspilt country, amerikana, countryrock og countrysoul. Banjo, mandolin, harmonica, feler og akustisk gitar er langt mer enn bare garnityr, lyden er organisk og musikerne høres ut som om de har det alle tiders sammen.

Det kan ligge an til en hyggelig liveopplevelse i Seljord fredag 30. juli. Låtene, signert flere ulike bidragsytere, har god variasjon fra de helt milde, såre balladene til mer up tempo-sanger. Sjekk for eksempel ut «Tulsa Sounds like Trouble to Me», pluss tittelsporet «Speed Of Life» via vakre «The Resurrection» til tøffe «Going Up The Country».

Jeff Hanna, Jimmie Fadden, Bob Carpenter and John McEuen demonstrerer at de etter flere tiår i bransjen fortsatt kan trøkke til og være inspirerte på jobben.

Mest lest nå

- 20 000 var med på OL-festen

Pulsen BREVIK: OL i Brevik er i gang, og det er mange folk som har funnet veien opp til anlegget på Furulund. Arrangørene melder at det var nærmere 20 000 på plass for å se og delta på folkefesten. Send inn dine bilder Les mer

...

Dro gigantlast i gammel Volvo

Nyheter PORSGRUNN: Politiet måtte stoppe et helt spesielt vogntog ved Moheim i Porsgrunn natt til lørdag. En gammel Volvo var i gang med å slepe en bil som veide over dobbelt så mye. Les mer

...

Tre tatt for fyllekjøring

Nyheter Politiet stanset tre unge fyllekjørere i telemark natt til lørdag. Les mer

...

Stjal strøm fra kraftselskapet

Grenland SKIEN: En trygdet 39 år gammel skiensmann prioriterte pengene på andre ting enn strømregningene, noe som førte til at strømanlegget i leiligheten hans ble stengt. Det problemet ordnet imidlertid 39-åringen opp i selv. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.