Spennande møte

Når Telemark Kammerorkester omsider gir ut ein lenge planlagd cd, er det krevjande stoff dei har å by publikum.

Tore Skaug E-post
Publisert 27.09.2005 kl 12:03 Oppdatert 27.09.2005 kl 12:03

Tips en venn på e-post:

...
Hardingfeleklangen til Per Anders Buen Garnås gjer det spennande å lytte til denne cd-en. Foto: Jarle Pedersen

FAKTA:

  • CD: Nostos
  • MED: Telemark Kammerorkester
  • DIRIGENT: Lars-Erik ter Jung

Alle dei tre verka er musikk frå vår tid. Frå Bjørn Kruses fiolinkonsert, tinga og urframført av Lars-Erik ter Jung og orkesteret for tre år sidan, videre til Gisle Kverndokks «Omriss» til tekstar av sauheradlyrikaren Liv Holtskog, og til Henrik Ødegaards «Nyslått» for to hardingfeler og strykeorkester.

Den blei komponert til og urframført ved innleiinga til Myllargut-året.

På cd-en, som på opningskonserten i april 2001, er Bø-spelemennene Per Anders Buen Garnås og Torgeir Straand solistar.

HARDINGFELA BEST

Som ein kan vente, er det teknisk sett ingenting å innvende. ter Jung er ein av landets fremste på fiolin, og som orkesterleiar maktar han å få musikarane til å yte sitt aller beste.

Bjørn Kruses «Nostos» har dessutan ein tonalitet som gjer verket «spiseleg» for fleire enn svorne tilhengarar av ny musikk.

Det same kan vanskeleg seiast om Kverndokks «Omriss» med ni strykarar og vokalensemblet Cor. Visst er det vokale prestasjonar av høg klasse, men her blir dissonansane nesten manierte, og tekst og tonar smeltar sjeldan saman.

Truleg er det tretti år med nærleik til hardingfeletradisjonen som slår ut. Iallfall er det slik for underskrivne at først når hardingfeleklangen gjer seg gjeldande, blir det for alvor spennande å lytte til denne cd-en.

Sjølv om Per Anders og Torgeir her må rette seg etter eit partitur og aldri får sleppe seg laus i ein real kadens, er Ødegaards «Nyslått» med på å gi albumet ein identitet det elles ikkje ville hatt.

MÅ DET VERE ENGELSK?

Cd-omslaget har lite å fortelje om innhaldet. Skriftgraden er dessutan så liten at teksten knapt blir leseleg.

Ein må vidare truleg berre akseptere at utgjevarane ønskjer å meddele seg på engelsk, men eg sit med ei beklemmande kjensle av at her har kvalitetssikringa svikta.

For skal det først vera engelsk, bør ein vel unngå formuleringar som tvingar ein til å tenkje Tande P?

Mest lest nå

...

Daglig leder tatt for utroskap

Grenland SKIEN: Statsadvokatene i Vestfold og Telemark har tatt ut tiltale for økonomisk utroskap mot en tidligere daglig leder av en bedrift i Skien. Les mer

...

Åtte siktet for campingvold

Nyheter Politiet mener de har funnet alle gjerningsmennene etter overfallet i Vuddudalen i Levanger i høst. En mann fra Telemark sitter fengslet for medvirkning i saken. Les mer

...

Ny toppsjef i Skien

Grenland SKIEN: Jan Petter Johansen (40) er Skiens nye assisterende rådmann. Les mer

...

Bobilselgeren som dro fra alt og alle

Grenland SKIEN: En dag var den hyggelige og snakkesalige bobilselgeren som sunket i jorda. Tilbake i forretningen satt bobilselgerens samboer og forretningspartner, som måtte hanskes med en voksende kø av illsinte og rundlurte kunder. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.