...
Om et snaut år blir det villmarksfestival på Drangedal bygdetun, forsikrer Kåre Oddnes, Rolf Olsen og Johnny Stene fast. Foto: Nils Jul Lande

- Tidenes villmarks-festival i Drangedal

I slutten av august nest år blir det villmarksfestival på Drangedal bygdetun. Initiativtakerne ser for seg at dette skal bli den største villmarksfestivalen i det sørlige Norge.

Publisert 26.10.2007 kl 15:08 Oppdatert 26.10.2007 kl 15:08

Tips en venn på e-post:

...

5000 besøkende regner initiativtakerne med det første året. Etter to, tre år skal besøkstallet være tredoblet.

- Målsettingen er realistisk, for dette skal bli en festival få har sett maken til. Vi legger lista høyt, men det er nødvendig skal vi få folk hit, sier Johnny Stene i Drangedal kommune, som sammen med Rolf Olsen og Kåre Oddnes jobber med forprosjektet for festivalen. Nå har forberedelsene kommet så langt, at tiden er inne for å presentere det hele for offentligheten.

- OPPMERKSOMHET

- Hvorfor en slik festival?

- Dette skal altså være en festival, og ikke en messe. Vi tror nemlig at en festival over en helg vil ha større appell, og dermed samle mer publikum. Vi legger opp til en virkelig kvalitetsfestival uten krimskrams av noe slag. Hvorfor vi lager villmarksfestival? Jo, blant annet fordi vi ønsker å skape oppmerksomhet om Drangedal og Telemark, samle bygda om et felles arrangement, bygge drangedalskultur, bidra til bygdeutvikling i Telemark, bidra til økt bosetting og ta vare på historien, sier Rolf Olsen, som leder forprosjektet. Han legger til at kommunen har mange flotte ressurser så vel menneskelige som ute i naturen.

- KVALITET

Programmet er så langt i støpeskjeen, men gruppa som jobber med forprosjektet ser for seg at presentasjon av lokal matproduksjon, flåing av viltmat og stell av dette, jakt og opplevelser, fiske i teori og praksis og friluftsliv må være med.

- I elg-kommunen Drangedal så bør vi jo ta mål av oss til å lage verdens største elggryte under en slik festival, mener Kåre Oddnes.

Stedet for festivalen blir som nevnt Bygdetunet. De tre som jobber med prosjektet mener dette må være den beste rammen rundet en slik festival. Datoen for den første festivalen neste år er ikke helt spikret, men etter alle solemerker blir det enten i slutten av august eller i begynnelsen av september.

Budsjettet det første året vil være på cirka én million kroner. De tre første årene vil man være avhengig av offentlig støtte.

Bak festivalen står jeger- og fiskeforeningene i Drangedal, Kroken og Tørdal, Drangedal bygdeutvikling, Drangedal kommune, Drangedal næringsselskap og Drangedal skogeierlag. Det jobbes også med å få med andre samarbeidspartnere.

Mest lest i dag







Innenriks

...

Pass på skiene dine

Innenriks Store mengder skiutstyr vil bli stjålet i vinterferien. Da gjelder det å være på vakt. Les mer


...

Mener Solum Larsen forfølges

Politikk Voldtektssiktede Helge Solum Larsens forsvarer mener mediene driver personforfølgelse av Venstre-toppen. Les mer


...

Åpner for å påstå straff

Innenriks Riksadvokat Tor-Axel Busch åpner for at påtalemyndigheten kan komme til å påstå straff for Anders Behring Breivik under rettssaken. Les mer


Utenriks

Siktet pågrepet i Paris

Utenriks Fransk politi pågrep onsdag en 19 år gammel mann fra Algerie som er siktet for en overfallsvoldtekt i Baneheia i Kristiansand i juni i fjor. Les mer


...

Enighet om ny sparepakke

Utenriks Partiene i den greske koalisjonsregjeringen er enige om å innføre nye beintøffe sparetiltak. Les mer


...

Frykter borgerkrig

Utenriks Eksperter frykter det kan gå mot en langvarig borgerkrig. Les mer



TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.