Da politiet ransaket en leilighet i Notodden, dukket det opp en gjest. Gjesten (25) var der for å levere tilbake en jakke til eieren av leiligheten. Politibetjentene som foretok razziaen ransaket også tiltalte, og hans bil, uten å finne noe. 25-åringen forlot så leiligheten.
Etter en stund oppdaget politibetjentene to lynlåsposer på gulvet omtrent der 25-åringen hadde stått. Posene inneholdt små mengder hasj og amfetamin. 25-åringen ble ilagt en bot på 3000 kroner, men nektet plent å betale. Han benektet at stoffet var hans.
Tinn og Heddal tingrett finner det sannsynlig at 25-åringen har hatt lynlåsposene i sin besittelse og at han slapp de ned på gulvet før politiet ransaket ham. Retten utelukker likevel ikke at posene lå der når tiltalte ankom, eller at de datt ut av jakken han kom for å levere. Dommerne mente det forelå rimelig tvil om skyldspørsmålet og frifant mannen for besittelse av narkotika.