...
SMULERE FARVANN: Styreleder Per Espeli i Skien Dalen skipsselskap (innfelt) har fått M/S «Victoria inn i noe smulere farvann selv om det ikke akkurat fosser om baugen. Salget av «Henrik Ibsen» påførte Skien Dalen skipsselskap tap. Her møtes de tre kanalbåtene tidligere i sommer. Foto: Kirsti Carr

Salige «Henrik Ibsen» ga tap

Skien Dalen skipsselskap AS måtte bokføre et underskudd siste år på grunn av salget av «Henrik Ibsen».

Publisert 25.08.2010 kl 02:00 Oppdatert 25.08.2010 kl 08:47

Tips en venn på e-post:


Styret med Per Espeli som kaptein og med daglig leder Hege Cecilie Bjørnerud på broen synes å få litt mer orden på den løpende driften i Skien Dalen skipsselskap. Salget av «Henrik Ibsen» for en krone til eieren av Dalen hotel påførte Skien Dalen skipsselskap et regnskapsmessig tap, men skrelles dette bort viser virksomheten et mindre overskudd.

Det hører med til historien at styret ønsket 900 000 kroner for båten, men eierne sa nei.

Skipsselskapet fikk i 2009 et underskudd på 1,7 millioner kroner mot 1,1 millioner kroner i underskudd året før. Ved utgangen av 2009 opererte selskapet med en egenkapital på nesten en million kroner. Langsiktig gjeld er på tre millioner kroner.

Fjoråret var foruten salget av «Henrik Ibsen» preget av kostnadskrevende vedlikehold og ekstra kostnader knyttet i forhold til sikkerhetskrav ombord.

KUN EN BÅT

Skien Dalen skipsselskap seilte kun med en båt i 2009 mot to året før. Derfor blir en direkte sammenligning gal.

I fjor seilte drøye 14 000 passasjerer med M/S «Victoria» noe som gi et gjennomsnitt på 125 passasjerer per tur. Tallet viser en klar nedgang i tilreisende til kanalen. Styret konkluderer med at de har klart å kanalisere bestilingene inn på de avgangene som er i forhold til det reduserte rutetilbudet. De samlede passasjerinntektene, inkludert salget ombord var i 2009 på 5,3 millioner kroner. I motsetning til i tidligere år ble driften av restaurantene i fjor drevet i egen regi. Kanalkommunene bevilget 900 000 kroner i tilskudd.

MYE PÅ PLASS

Styret konstaterer at økonomistyringen nå er på plass og at det satses på et tettere samarbeid med Telemarksreiser og Telemarkskanalen og innhente den delvis tapte kontrollen over selskapet. Økonomien er fortsatt så svak at et samlet styre enstemmig har besluttet å ikke ta ut de i generalforsamlingen vedtatte styrehonorarer.

Styret fastslår at M/S «Victoria» i 2010 vil miste noe av passasjergrunnlaget som følge av den økte konkurransen hvor tidligere eide «Henrik Ibsen» nå drives på ruta mellom Skien og Dalen.

Sånn umiddelbart synes det vanskelig å komme i kontakt med ledelsen. På selskapets hjemmeside oppfordres folk til å ta kontakt på et angitt nummer men slår man dette vil oppringeren havne hos en lokal kjøreskole (CD trafikksenter) Flere forsøk via sentralbordet til Telemark fylkeskommune endte i kontinuerlige opptattsignaler. Men til slutt nådde TA fram.

PASSASJERVOLUM

Styreleder Per Espeli sier årets passasjervolum for «Henrik Ibsen» vil havne omkring 12 500, ned omkring ti prosent sammenlignet med 2009. Fremdeles trekker M/S «Victoria» langt flere passasjerer enn «Henrik Ibsen», i hovedsak som følge av flere avganger fra Skien og betjening av hele strekningen opp til Dalen. Dersom vi legger til årets trafikk med «Henrik Ibsen» har de to båtene skapt mertrafikk sammenlignet med 2009.

- Jeg er tvilende til at vi greier å oppnå et overskudd etter netto finanskostnader inneværende år. Vi vil i overskuelig fremtid være avhengig av årlige tilskudd fra eierkommunene. Målsettingen er å få virksomheten til å bære seg selv og etter hvert gå i balanse, sier Espeli.

Skien Dalen skipsselskap eies med 26 prosent av Telemark fylkeskommune, 14,6 prosent av Skien næringsfond, Telemark bilruter sitter på 12 prosent og Tokke, Nome, Kviteseid og Skien kommune sitter på resten. Fra eierne ble det i 2009 konvertert et lån til aksjekapital på til sammen 1,5 millioner kroner.

Mest lest nå

- 20 000 var med på OL-festen

Pulsen BREVIK: OL i Brevik er i gang, og det er mange folk som har funnet veien opp til anlegget på Furulund. Arrangørene melder at det var nærmere 20 000 på plass for å se og delta på folkefesten. Send inn dine bilder Les mer

...

Dro gigantlast i gammel Volvo

Nyheter PORSGRUNN: Politiet måtte stoppe et helt spesielt vogntog ved Moheim i Porsgrunn natt til lørdag. En gammel Volvo var i gang med å slepe en bil som veide over dobbelt så mye. Les mer

...

Tre tatt for fyllekjøring

Nyheter Politiet stanset tre unge fyllekjørere i telemark natt til lørdag. Les mer

...

Stjal strøm fra kraftselskapet

Grenland SKIEN: En trygdet 39 år gammel skiensmann prioriterte pengene på andre ting enn strømregningene, noe som førte til at strømanlegget i leiligheten hans ble stengt. Det problemet ordnet imidlertid 39-åringen opp i selv. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.