Myhra Badeland i Skien gikk konkurs som følge av et betydelig fall i omsetningen i 2008.
Styret innleverte selskapet til Skifteretten for snart fire måneder siden. Sluttinnberetningen fra advokat Bjørn Dyrland ved Advokatfirmaet Wexels viser samlede krav på 3,2 millioner kroner og det er ingen dekningsmuligheter for de uprioriterte kreditorene. Panthaveren Handelsbanken får delvis dekning.
FRISK KAPITAL
I sluttinnberetningen fremgår det at selskapets revisor flere ganger påpekte en rekke uregelmessigheter hvor tapt egenkapital og styrets påfølgende handleplikt er det mest alvorlige. Regnskapene viste underskudd for årene 2006-2009 og negativ egenkapital fra 2008.
I revisjonsberetningen for 2008 kritiseres ledelsen for svakheter i forretningsrutiner og intern kontroll og for at det ikke har vært mulig å utføre de revisjonshandlinger som ansees nødvendige for å kunne uttale seg om fullstendigheten av de registrerte salgsinntekter, kundefordringer og varebeholdning.
Ved utgangen av 2009 var underbalansen på 2,7 millioner kroner. Bobestyrer mener det kan reises spørsmål om de tiltak som ble iverksatt våren 2008 og senere var tilstrekkelig, men har kommet til at det ikke er grunn til å forfølge dette ettersom aksjekapitalen ble økt med 600 000 kroner til 1,7 millioner kroner samt at det ble stilt kausjon på 1,5 millioner kroner.
ÅRSAKER
Selskapet gikk bra de første årene etter oppstarten i 2002. Da markedet falt for to år siden innbetalte de to aksjonærene Kjell H. Myhra og Tore Andreassen hver 300 000 kroner.
Samtidig ble 30 prosent av aksjene overdratt til den nye aksjonæren Jimmy Feldt som driver enkeltpersonforetaket JF Byggeservice.
Driften viste ikke tegn til bedring og i februar 2010 sa Handelsbanken opp engasjementet.
Det foreslås ikke ilagt konkurskarantene for noen av de involverte.