...
NYE KREFTER: Lærlingene Line Helene Sæle, Kenneth Jensen, Filip Dingum, Erlend Saltvig, Bård Erik Vale Jordkjenn, Christan Otervik og Sondre Selboskar tar plass i stallen hos YIT. Til høyre: HMS og personalkoordinator Gisle Bro og avdelingssjef Trond Wolles. Foto: Ellen Esborg

Gir plass til nye lærlinger

- Å ta inn lærlinger er viktig samfunnsansvar, sier Trond Wolles i YIT. Sju nye elever tar fatt på lærlingetiden sin i bedriften i høst.

Publisert 02.09.2009 kl 12:19 Oppdatert 02.09.2009 kl 12:20

Tips en venn på e-post:

...

Vanligvis tar bedriften inn åtte eller ni lærlinger i året. Tynnere ordrebøker har satt sitt spor på lærlingeinntaket i byggebransjen generelt.

- Til tross for et mer anstrengt marked i byggebransjen, ser vi det som særdeles viktig å ta inn nye lærlinger, sier avdelingsleder Trond Wolles i YIT Porsgrunn.

- Vi synes det er spenstig å ta inn så mange som sju nye lærlinger nå, men vi har troen på at dette skal snu. Dessuten må vi ta ansvar for bransjen og lære opp nye folk.

Bedriften har tidligere hatt rundt 20 personer under opplæring til enhver tid.

- Nytt i år er at vi har tatt inn en rørleggerlærling, det har vi ikke gjort før.

Wolles oppfordrer andre aktører styrke rekrutteringen innen alle typer fagområder.

- KRISA ER AVBLÅST

I går ettermiddag sto fem elever igjen på listen for lærlingplass innen elektrofagene.

- Vi har plassert vel 40 lærlinger i år, og har god tro på å få plassert flere. Nå avblåser vi krisa for lærlinger innen elektrofagene, sier Gunnar Sten Larsen, daglig leder for opplæringskontoret for elektrofag.

Flere av de store bedriftene i Telemark har tatt inn mange lærlinger. Samtidig har opplæringskontoret oppfordret elever til å søke bredt.

- Ungdom er oppegående og har fattet budskapet, flere har søkt seg til lærlingeplass innen maritime fag og jernbaneverket, sier Larsen.

LES OGSÅ: Håpet ikke ute for byggfagene

Mest lest nå

...

E134 stengt grunnet bilberging

Vest-Telemark KVITESEID: E134 vest for Morgedal er fortiden stengt grunnet bilberging. Les mer

...

Jeger skadeskjøt gaupe

Nyheter SKIEN: Gaupejakta er stoppet i jaktområdet øst 6, som blant annet omfatter nedre del av Telemark, etter at en gaupe ble skadeskutt første jaktdag onsdag denne uken. Les mer

...

Nå kommer sprengkulda

Nyheter TELEMARK: På Møsvann i Vinje ble det tirsdag morgen målt minus 37 grader. Nå kommer sprengkulda også til den nedre delen av fylket. Les mer

...

Må sone i fengsel for trygdebedrageri

Grenland SKIEN: En 49 år gammel skiensmann må belage seg på noen få måneder i fengsel, etter at han lurte til seg drøye 360 000 kroner for mye i dagpenger fra NAV. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.