...
Kong Harald ville ikke at barna hans skulle bli IOC-medlemmer. Foto: Terje Pedersen, ANB

Sa nei til IOC for barna

Oslo (ANB-NTB): «Det passer seg ikke», svarte kong Harald da IOC-medlem Gerhard Heiberg spurte om muligheten for at de norske kongebarna ble IOC-medlemmer.

Publisert 09.02.2010 kl 07:22 Oppdatert 09.02.2010 kl 07:28

Tips en venn på e-post:


– Vi har snakket om det, men vi har funnet ut at det ikke passer for våre kongelige å gå inn, sier Heiberg (70) til Aftenposten tre dager før åpningen av Vancouver-OL.

Heiberg hadde både kronprins Haakon og prinsesse Märtha Louise i tankene som IOK-medlemmer. I dag er 13 kongelige fra andre land medlemmer av Den internasjonale olympiske komiteen (IOC).

Heiberg sier at en plass i IOC for en av de to kongebarna ville blitt enda mer kontroversielt i Norge enn det ble i Danmark da kronprins Frederik trådde inn.

– Det ville hans majestet helst unngå. Det skjønner jeg. Det er ikke noe mer å snakke om, sier Heiberg til Aftenposten.

I intervjuet forteller Heiberg blant annet også om hvordan han takket nei til tilbud om bestikkelser under behandlingen av Salt Lake Citys søknad om å arrangere vinter-OL i 2002.

Om sin egen fremtid i IOC sier Heiberg at det er to av åtte kandidater til å etterfølge president Jacques Rogge i 2013 som han absolutt ikke kan samarbeide med. Avgjørende blir etterfølgerens holdninger til doping og korrupsjon, der Rogge har kjørt en nulltoleranse som ifølge Heiberg «kan bli borte».

Heiberg kan sitte som medlem av IOC til 2019, men må ut av styret i 2013. Han sier at det ikke er noen automatikk i at Norge får noen representant når han går ut. (ANB-NTB)

Mest leste saker



...

For lite barnevern

Kommentar: Barneminister Audun Lysbakken har startet en prosess for bedre barnevern.

Les hele kommentaren her

Siste 10 innenriks

Gratis hus i ett år
...

Er dere en urban familie og lurer på hvor gøy det er å bo på landet? Nå kan dere prøve det ved å bo gratis i dette huset i et helt år!

Vil lagre din webmail

To funnet omkommet

Politi beskutt

Solum Larsen avhørt

Tre kritisk skadd

Motgangen fortsetter for Vollvik

Banket, rundstjålet og trakassert

Fire år for voldtekt

Breivik tvangsinnlegges


Siste bildeserier

Små moteløver

...

Fam Irvoll holdt visning i Oslo tirsdag kveld. Fargerike og lekne kreasjoner, også for barn, slo godt an under Oslo Fashion Week.

Se bildene her

Se de nye motene!

...

Oslo Fashion Week er i gang. Sjekk ut de nye motene og trendene.

Se bildeserie

Full fest i Florø

...

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.