...
NYTT KIRKEROM: Ungdomsdiakon Trygve Wikstøl og sokneprest Gunnar Thelin er i gang med oppussingen av tårnrommet som viste seg å være en bortgjemt skatt i Skien kirke. Foto: Vigdis Hella

Oppdaget vakkert tårnrom i kirke

En nedstøvet lagerplass i Skien kirke viste seg å være et vakkert tårnrom med sjelden utsikt over byen.

Publisert 31.07.2010 kl 02:00 Oppdatert 31.07.2010 kl 02:00

Tips en venn på e-post:

...
TIDEN: Slik ser det store uret ut på baksiden. Foto: Vigdis Hella
...
URVERKET: Urverket fra 1894 er byttet ut med et digitalt urverk, men kirken håper å få det reparert, slik at skoleelever og andre kan se hvordan det fungerer. Foto: Vigdis Hella

Skien kirke er et kjent og vakkert syn der den troner majestetisk på høyden av byen. Men at kirken også inneholder en rekke små rom i tårnene og på loftet, er nok en godt bevart hemmelighet for mange.

BLE OVERRASKET

Også de ansatte i kirken har blitt overrasket over hva som har skjult seg bak noen av dørene. Da de flyttet på en del ting som var lagret i det venstre tårnrommet forleden, oppdaget de at den nedstøvede lagerplassen skjulte store, utsmykkede vinduer og en unik utsikt utover byen.

- Når vi har hatt omvisninger for skoleelever, har vi bare gått forbi dette rommet. Men da vi oppdaget hva som var her, syntes vi det var så fantastisk at det var noe vi måtte gjøre noe med, forteller ungdomsdiakon Trygve Wikstøl. Han er i full gang med å male veggene hvite. Senere skal gulvet renses og oljes, og muren skal pusses på.

KONTAKT MED VERDEN

Rommet er lite, men takhøyden stor, og gjennom de runde vinduene ser man ned mot torget og utover mot vannet og verden.

Her kan kirken se utover seg selv, sier sokneprest Gunnar Thelin.

- Vi i kirken vil gjerne se utover oss selv. Her er det en utsikt som gir oss en helt annen kontakt med omverdenen. Det gir oss også et perspektiv på byen, vi ser hva vi har, mener soknepresten.

BRUKT AV VEKTERE

Wikstøl tror ikke det er tilfeldig at det lille rommet har så store, flotte vinduer.

- Da arkitekten tegnet dette for over 100 år siden med gelender og runde, flotte vinduer, hadde han nok en tanke om at det skulle brukes, sier han, og tror at rommet opprinnelig ble brukt som tilholdssted av kirkens vektere.

Når tårnrommet er pusset opp, ønsker kirken å ha samtalegrupper, kreative verksteder og kanskje intimkonserter for konfirmantene her.

- Det er fin klang her, sier soknepresten og klapper hendene sammen for å bevise det.

- Men bruken er begrenset på grunn av rømningsveier i tilfelle det skulle skje en brann, understreker han samtidig.

FLERE SKATTER

Tårnrommet er ikke den eneste bortgjemte attraksjonen i kirken. Til tross for at Skien kirke fra 1894 ikke er blant landets eldste, vil også byens innbyggere bli overrasket over oppdagelsene man kan gjøre her.

Under krigen plasserte lokale motstandsmenn en sender i det innerste loftsrommet i kirken. Denne klarte aldri tyskerne å spore opp.

- Veggene i kirken var så tykke at de ikke klarte å spore den opp, forteller Trygve Wikstøl.

Inngangen til et av rommene i det andre tårnet ble stengt da orgelet trang mer plass. Ingen av dagens ansatte vet hva som befinner seg i dette rommet, og for å komme opp dit, må man eventuelt fire seg opp med tau. Kanskje dukker det opp flere overraskelser?

Mest lest i dag



Helterennet 2012

...

Helterennet 2012 gikk av stabelen lørdag 4. februar.

ALLE FOTO: STINE BAKKE

Se bildene

Subaru kommer sent, men godt

...






TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.