Tirsdag kveld hersket det et salig kaos på E18 ved Moheim i Porsgrunn. Årsaken var dårlige skodde vogntog på det sleipe føret.
Flere politipatruljer fra Telemark, Vestfold og Utrykningspolitiet hadde hendene fulle med å ta seg av vogntogene som fikk problemer på E18 ved Moheim tirsdag. En politibil ble påkjørt av et vogntog som kom skliende på det glatte føret.
- FULLSTENDIG UEGNET
Jan Løkslid fra Porsgrunn kjører selv buss på hobbybasis og kan fortelle at han flere ganger har sett særdeles dårlig utstyrte, tunge kjøretøyer på serviceplassen på Moheim.
- På tirsdag så sto det tre eller fire tjekkiske trailere der og den redskapen de hadde var fullstendig uegnet i Norge, forteller han.
FEIL VEKTFORDELING
Plassen blir flittig brukt som hvileplass og Løkslid mener politiet burde stikke innom serviceplassen for å kontrollere dekkene til de utenlandske kjøretøyene. Mange av dem har dessuten to aksler på trekkvogna og tre aksler på hengeren, noe som gjør at vektfordelingen kan bli feil.
- Da hjelper det nesten ikke å sette på kjetting altså, sier han.
UMULIG
Distriktsleder Tor Egil Syvertsen i UP forteller at de stopper trailere og vogntog på rasteplasser, langs veien og ferjeankomster. Likevel er det vanskelig å stoppe alle.
- Det har med kapasiteten å gjøre. Vi har å gjøre med langtransport fra Kristiansand til de som kommer fra Sverige, via Horten-Moss eller Larvik. Det er umulig å ha kontroll på alt, sier Syvertsen.
SKREMMENDE
Han advarer mot å kjøre tungtransport på vinterføre uten å være ordentlig skodd. Syvertsen mener også at mange av de utenlandske sjåførene ikke har forutsetninger for å takle det norske vinterføret.
- Jeg kan ikke generalisere å si at det gjelder alle, men det gjelder skremmende mange av de utenlandske vogntogsjåførene, sier han.
VET IKKE HVORDAN
Distriktslederen forteller om skrekkeksempler hvor sjåførene ikke engang har med seg kjetting, og tilfeller hvor de ikke vet hvordan kjettingene skal settes på.
- Når det kommer til store vogntog skal man ha fem eller syv tilpassede kjettinger med seg i vinterhalvåret, avhengig av typen kjøretøy. Dette gjelder selv om veien er bar, sier han.
KJØREFORBUD
Vogntog som ikke oppfyller kravene blir ilagt kjøreforbud. Sjåførene blir anmeldt og bøtelagt. Har de ikke kjettinger kan sjåførene bli pålagt å skaffe seg dette før de får kjøre videre.
- Nå må også alle andre være ansvarsbevisste. I dag er det fint rydda på E18, men det er underkjølt , det er is og det er speilblankt. Man bør være ytterst varsom, og at det står 70 eller 80 på et skilt betyr på ingen måte at det er forsvarlig å kjøre i den hastigheten, oppfordrer UP-lederen.
TA-BLOGGEN | ||