- Vi gleder oss til å fortsette

SKIEN: Nye Skienshallen og den nye videregående skolen på Moflata skal utformes av Link arkitekter fra Oslo. Det er klart etter at vinneren av arkitektkonkurranse ble kåret i går.

Ørnulf Hjort-Sørensen
Ørnulf Hjort-Sørensen Profil E-post
Publisert 09.12.2003 kl 08:48 Oppdatert 28.09.2010 kl 12:42

Tips en venn på e-post:

...
SYNSPUNKT: Daglig leder Svein Halleraker i Link arkitekter synes sambruks-ideen er djerv og nyskapende. Foto: Tom Erik Holland

Link sikrer seg oppdraget med prosjektet Steam. Det, og lokale Børve og Borchsenius' løsning Ad fontes, var i særklasse, med Link noen strå hvassere, mener juryen.

- SOM BESTILT

I alt fem arkitektfellesskap av i alt 21 deltakere konkurrerte om oppdraget. Link har flere priser i porteføljen og står bak flere kjente offentlige og kommersielle bygg og anlegg.

- Utrolig spennende. Vi har virkelig fått det vi har bedt om. Kvalitet, enkel drift og fleksibilitet, sier daglig leder i Skien fritidspark - og jurymedlem, Dag Thorsnes til TA.

- DJERVT

- Vi gleder oss til å forsette, sa Link-leder Svein Halleraker da han mottok prisen på vegne av gruppen. Han karakteriserte sambruks-prosjektet mellom Skien kommune og Telemark fylkeskommune som djervt og nytenkende. Han pekte også på løsningen med et innendørs torv - der alle brukere skal kunne møtes, er selve hjertet i anlegget.

- Men konkurransen er ikke slutten en prosess, men starten på en prosess. Prosjektet skal nå utvikles sammen med brukerne, oppsummerte Halleraker.

VANNSLOTT LUFTSLOTT?

Utbyggingen - inkludert skolen til 120 millioner, har en kostnadsramme på 400 millioner kroner. Og den skal ikke overskrides, understreker rådmann Knut Wille overfor TA.

- Fylkeskommunen skal bygge, og vi skal bygge. Hvor stort det blir, om det blir full pakke eller ikke, må avklares når forprosjektet er klart, sier Knut Einar Aas (A), leder i kultur- og undervisningsutvalget i Skien kommune.

- Men når det er sagt, skal det sies at det er stor vilje til å gjennomføre prosjektet. Og vi må ha et basseng. Det er utelukket å bare rehabilitere det gamle.

NESTEN-LØFTE

Aas lover langt på vei at det blir bygget et bad i folkebad-klassen. Det vil si et anlegg med bassenger, stupetårn og en helse- og rehabiliteringsdel. Om de avanserte delene av badet - med strand og bølgeanlegg kommer med det første, kan vise seg å være mer usikkert.

- ENESTÅENDE

Planen omfatter altså bygging av et nytt, kommunalt 3000 kvadratmeter stort bad, rehabilitering av Skienshallen og en utvidelse på 6000 kvadrat. I tillegg kommer 1. trinn av den videregående skolen på 5000 kvadrat og 5800 kvadratmeter i et eventuelt trinn 2.

Kommunene og skolen skal i stor grad samarbeide om bruk og drift av anleggene.

- Det er egentlig en liten milepæl vi snakker om. Et prosjekt som vil prege innbyggerne i Telemark i generasjoner framover, sa fylkeskommunens eiendomssjef Torbjørn Borgeraas da han åpnet seremonien i Ibsenhuset i går.

Ifølge han er samarbeidet mellom kommunen og fylket, og Links kombi-løsning unik i Norge.

KVALITETER

I sin begrunnelse skriver juryen at Steam preges av et sterkt hovedgrep med høye arkitektoniske kvaliteter. Juryen liker også svært godt det samlende torvet i anlegget. Dessuten skal løsningen skal være godt egnet for justeringer og senere forandringer. Og mindre gode løsninger kan gjøres bedre uten å ødelegge de gode kvalitetene, mener juryen.

DOMMERNE

Juryen har bestått av fagdommerne, arkitektene Arne Henriksen, Ragnar Bovim og Olav Backe-Hansen, skolepolitikerne Kristian Espeland fra fylkeskommunen og Knut Einar Aas fra Skien. Videre Torbjørn Borgeraas fra fylkeskommunenes eiendomsselskap og eiendomssjef Geir Østvang fra kommunen og Johs Eide fra fylkesskolekontoret og Dag Thorsnes fra Fritidsparken. Rolf Lie fra A.L. Høyer Skien AS har vært konsulent og sekretær for arbeidet.

Helterennet 2012

...

Helterennet 2012 gikk av stabelen lørdag 4. februar.

ALLE FOTO: STINE BAKKE

Se bildene

Velkommen til verden - februar

...


Mest lest i dag






Med bilberging som livsstil

...

Røde Kors holder brannøvelse

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.