1000 ufaglærte i hjemmesykepleien

NOTODDEN: Det er ikke attraktivt for syke- og hjelpepleiere å jobbe med eldre og syke på institusjoner, i hjemmesykepleien og på sykehjem i Telemark. - Svært beklagelig, sier fungerende nestleder i Fagforbundet i Telemark, Mette Nord.

Børre Berg Jacobsen E-post
Publisert 31.08.2003 kl 22:07 Oppdatert 31.08.2003 kl 22:07

Tips en venn på e-post:


Situasjonen i dag er så vanskelig at Fagforbundet har problemer med å se hva som skal få folk til å velge hjelpepleieryrket.

- I Grenland er det kun Skogmo Videregående Skole som utdanner hjelpepleiere, sier Nord, men beklageligvis ønsker ikke unge mennesker i så stor grad som tidligere å ta denne utdannelsen.

DE ELDRE VIL

Men ifølge Nord er det svært mange i alderen mellom 30 og 40 år som mer enn gjerne vil utdanne seg til hjelpepleiere, for i etterkant å arbeide i blant annet hjemmesykepleien.

- Poenget er bare at disse ikke kan ta utdannelsen ved Skogmo, fordi plassene der er forbeholdt 16- til 19-åringer, sier Nord.

- Jeg betrakter det som en tilnærmet katastrofe at motiverte mennesker mellom 30 og 40 år stort sett må ta utdannelsen sin som privatister, noe som påfører disse høye kostnader både når det gjelder kjøp av skolebøker og eksamensavgifter.

IKKE POPULÆRT

Det jobber 1000 mennesker uten formell kompetanse i hjemmesykepleien på institusjoner og sykehjem i Telemark.

- Til sammen utgjør disse 1200 årsverk, sier Nord, som sterkt beklager at fylkeskommunen har skåret skolebudsjettet ned med 60 millioner kroner.

- Hadde man spandert midler på utdannelse av eksempelvis hjelpepleiere, hadde vi hatt en betydelig bedre helsetjeneste i kommunene enn hva tilfellet er i dag.

De som tross alt velger å utdanne seg til hjelpepleiere velger i etterkant å arbeide ved sykehusene i fylket.

- Det å jobbe i fylkets kommuner er mindre populært. Mange føler at de ikke får et faglig utbytte av å jobbe i kommunene.

FÅ STUDIEPLASSER

I Grenland er det altså bare Skogmo videregående skole som utdanner hjelpepleiere.

- Det er tragisk at fylkets tettest befolkede område kun har ett alternativ, men det finnes heldigvis noen andre muligheter for å få hjelpepleierutdannelse i Telemark, sier Nord.

- I Kragerø, Lunde, Rjukan, Dalen og på Notodden kan man få denne utdannelsen, men dessverre er ikke søkningen helt på topp på disse stedene heller, avslutter Nord, som nå forlanger at politikerne må «må snu seg rundt» for at Telemark i fremtiden skal få en verdig helsetjeneste i kommunene.

- Det er ikke godt nok at folk må vente i lang tid for å komme på toalettet, og at de må spise i rekordfart, fordi helsepersonellet ikke har god nok tid.

Helterennet 2012

...

Helterennet 2012 gikk av stabelen lørdag 4. februar.

ALLE FOTO: STINE BAKKE

Se bildene

Velkommen til verden - februar

...


Mest lest i dag






Med bilberging som livsstil

...

Røde Kors holder brannøvelse

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.