Incestdømt pappa kan bli frifunnet

SKIEN: En far i 50-årene fra Telemark kan bli frifunnet, 13 år etter at han ble dømt for seksuelle overgrep mot datteren. Det er ny medisinsk kunnskap som kan lede til frifinnelse av mannen.

Publisert 10.08.2003 kl 22:35 Oppdatert 10.08.2003 kl 22:35

Tips en venn på e-post:


- Det er en overveiende sannsynlighet for at mannen vil bli frifunnet, sier pensjonert lagdommer Trygve Lange-Nielsen til TA. Lange-Nielsen har hjulpet den incest-dømte faren i kampen om å få saken gjenopptatt.

Mannen i 50-årene har for lenge siden sonet dommen på ett år og tre måneders fengsel. Men for noen uker siden besluttet Høyesterett å gjenoppta saken fordi nye bevis er egnet til å lede til frifinnelse, skriver Aftenposten. De nye bevisene er av medisinsk art. Dommen fra 1990 bygger i stor grad på vurderingen til den medisinsk sakkyndige, en daværende lege på Aker sykehus. Han mente det var overveiende sannsynlig at jenta, som da var ni år gammel, var blitt utsatt for seksuelle overgrep.

NY SAKKYNDIG

Nå mener Lange-Nielsen, som har funnet frem til en rekke saker der folk er blitt uskyldig dømt for incest, at det er overveiende sannsynlig at mannen vil bli frifunnet.

- Nye sakkyndige sier de tok feil i 1990. Det har vært mye forskning på dette feltet siden den gang, og det er kommet et helt nytt bilde av hvordan man ser på dette, sier Lange-Nielsen.

Det var i 2000 at en nyoppnevnt sakkyndig, en overlege på sentralsykehuset i Akershus, kom til følgende konklusjon:

«Medisinsk sett er det således intet som peker i retning av overgrep».

JUSTISMORD?

Dette anser Høyesterett som et nytt bevis i saken og grunnlag for gjenopptagelse. Det legges til grunn at den medisinske erklæringen har hatt avgjørende betydning for sakens utvikling og for konklusjonene til de psykologisk sakkyndige. Høyesterett mener det er en rimelig mulighet for at mannen ville blitt frifunnet dersom erklæringen hadde vært mer nøytral.

Dermed kan mannen ha blitt et offer for justismord. Mannens forsvarer, Erling O. Lyngtveit, sier til Aftenposten at han er glad for at hans klient omsider fikk medhold i Høyesterett, etter at gjenopptagelsesbegjæringen først ble avslått av Agder lagmannsrett.

- Jeg anser den gamle dommen fra 1990 som et meget tragisk justismord, der velment ekspertise kjørte saken inn på et beklagelig villspor fordi man den gang ikke hadde nok faglig kunnskap, sier Lyngtveit.

SNARLIG AVGJØRELSE

Den incestdømte mannen har valgt å holde en meget lav profil frem til saken er avgjort.

- Han tør ikke håpe på noe som helst og vil holde en lav profil frem til en eventuell frifinnelse, sier Lange-Nielsen.

Mye kan tyde på at påtalemyndigheten vil sette sluttstrek med påstand om frifinnelse, fremfor å reise ny straffesak mot telemarkingen. Statsadvokaten i Telemark og Vestfold har ikke tatt noen avgjørelse ennå, men det er ventet i løpet av utgangen av september.

Ny erotisk butikk i Skien

...

Velkommen til verden - mai

...


Mest lest i dag






Testkjøring av Camp Vierli på Rauland

...

17.mai i Tinn

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.