...
Selv om strømprisen er rekordlav, er nettleien den samme. Foto: Vidar Ruud, ANB

Lav strømpris, høy nettleie

(ANB): I sommer har prisen for nettleie vært nesten dobbelt så høy som selve prisen på strøm.

Publisert 02.08.2012 kl 11:31 Oppdatert 02.08.2012 kl 11:31

Tips en venn på e-post:

Mange forbrukere undrer seg over at over at kWh-prisen for nettleie er den samme mens kWh-prisen for strøm har vært historisk lav.

– Jeg har stor forståelse for at mange forbrukere synes prising av strøm er komplisert, spesielt siden nettleien per kWh nå er høyere enn selve strømprisen, sier Morten Schau, informasjonssjef i Hafslund Nett.

Den totale prisen på strøm består nemlig av tre hovedkomponenter: Selve kraftprisen (det du betaler til den kraftleverandøren du selv har valgt), nettleien (transport av strøm som du betaler til din lokale netteier) og statlige avgifter.

Forbrukeren står fritt til å velge strømleverandør, og prisene på strøm fastsettes ut fra prinsippet om tilbud og etterspørsel.

Er det stort forbruk og lite strøm i omløp, blir prisene høye. Er det derimot god tilgang på strøm, men mindre etterspørsel (slik som nå), blir prisene lave.

Dette gjelder altså selve strømproduktet.

Når det gjelder nettselskapet og nettleien, er situasjonen en helt annen: Fordi det ikke gir mening å bygge to ledningsnett til det samme huset, er strømnettet et naturlig monopol.

Siden det ikke finnes flere nett – og strømkundene ikke kan velge hvilket nettselskap de vil bruke – er nettselskapene strengt regulert av myndighetene.

Det er myndighetene ved NVE (Norges vassdrags- og energidirektorat) som bestemmer hvor store inntekter nettselskapene kan ha.

Selve nettleien kunden betaler går til ulike aktører og fordeler seg stort sett slik: 35 prosent går til drift og vedlikehold av strømnettet og 15 prosent går til Statnett, mens de siste 50 prosentene går til offentlige avgifter som forbruksavgift, innbetaling til energifondet og merverdiavgift.

Nettleien skal dekke kostnadene til å bygge nytt nett, drift og vedlikehold, måling, avregning, fakturering og kundesentertjenester.

Kostnadene forbundet med drift og vedlikehold av strømnettet er tilnærmelsesvis de samme uavhengig av strømmengden som transporteres i nettet, og nettselskapene har derfor små muligheter til å redusere kostander på grunn av lave kraftpriser og mindre forbruk av strøm



På forsiden nå


...

To biler i trafikkulykke

Nyheter BAMBLE: Det har skjedd en trafikkulykke i Sundbyveien i Bamble. To personer er skadet. Les mer

...

Kostbar nabokrangel

Boligmagasinet Et sikkert sommertegn er at naboer begynner å krangle om trær som skygger for sol og utsikt. Les mer

Kjørte utfor veien

Nyheter SKIEN: En bil havnet på taket i Langerødveien natt til lørdag, men sjåføren stakk av før ulykken ble oppdaget. Les mer

Brann i hus

Nyheter SKIEN: Det begynte å brenne i et hus i Merdinvegen i Skien lørdag morgen. En kvinne i 80-årene reddet seg ut. Les mer

Til Grasrotandelen

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.