...
Flere politikere tar til orde for åpent pol julaften. Foto: Vidar Ruud, ANB

Snart åpent pol julaften

Oslo (ANB-NTB): Nordmenn må få kjøpe alkohol både på julaften og dagen før andre helligdager.

Publisert 01.08.2012 kl 18:21 Oppdatert 01.08.2012 kl 18:21

Tips en venn på e-post:

Det mener flere toppolitikere fra regjeringspartiene.

SV-leder Audun Lysbakken, Sps parlamentariske leder Lars Peder Brekk og Aps partisekretær Raymond Johansen er blant dem som mener forbudet mot salg av alkohol dagen før helligdager er avleggs, skriver Dagens Næringsliv.

– Forbudet er bare egnet til å gi høyresiden ammunisjon, sier Lysbakken.

Brekk sier han aldri har skjønt begrensningen ut fra et edruskapspolitisk syn og sier han tror åpningstidene på julaften, nyttårsaften, pinse- og påskeaften ikke har noe å si.

De vil ta opp spørsmålet når regjeringen behandler stortingsmeldingen om ruspolitikk i høst. Arbeiderpartiets helsepolitiske talsmann Thomas Breen og hans SV-kollega Kjersti Toppe er enige.

– Hvis vi skal kunne forsvare å ha en nasjonal polordning, må vi sørge for at ordningen er godt forankret i folkemeningen, sier Breen.

Høyre, som tidligere har foreslått opphevelse men blitt nedstemt av regjeringspartiene, er storfornøyde med de rødgrønne toppenes taktskifte. Helseminister Anne-Grete Strøm-Erichsen sier til DN at begrensninger i tilgjengelighet er viktig, men at det er viktig at de ikke blir sett på som urimelige. (ANB-NTB)



På forsiden nå


...

– Jeg var livredd for den siktede

Grenland SKIEN: Handikappede Steinar Meek ble slått ned av den drapssiktede rumeneren i desember. – Nå er en av mine beste venner drept av den samme personen, sier Meek, som reagerer på at rumeneren kun fikk bot for å ha slått ham ned med slåsshanske.Les mer

...

Åpnes for fotgjengere

Nyheter Torsdag kveld åpnes Tanselv bru på fylkesvei 37 for fotgjengere, men den vil fortsatt være stengt for all annen trafikk, melder Statens vegvesen. Les mer

...

- Det blir helt sikkert verre

Grenland SKIEN: Enhetsleder for vannforsyning og avløp i Skien kommune, Gunnar Mosevoll, er sikker på at vannstanden vil fortsette å stige. Les mer

...

Stjal utstyr for store verdier fra Ælvespeilet

Grenland PORSGRUNN: Utstyr for flere hundretusen kroner har forsvunnet fra kulturhuset Ælvespeilet i Porsgrunn. Politiet ønsker nå tips i saken. Les mer

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.