Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
VIDEO: Togbrann på Bratsberg

Passasjerer evakuert etter brann.

Havarikommisjonen gransker togbrann

Publisert 09.09.2010 kl 07:28 Oppdatert 09.09.2010 kl 19:37

Tips en venn på e-post:

Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Brann Bratsbergbanen

Statens havarikommisjon for transport er nå på vei til Skien for å granske brannen på Bratsbergbanen i dag tidlig.

- Dette er ren rutine, sier avdelingsleder Trond Inge Haugen hos NSB i Skien.

Brannen ombord i toget fra Notodden til Porsgrunn brøt ut på banens høyeste punkt klokken ti på halv åtte torsdag morgen. Det aktuelle stedet heter Utsikten og ligger mellom Valebø og Nisterud.

RØYK I MIDTGANGEN

Eva Kristin Aarbakk var en av passasjerene ombord og hun opplevde situasjonen som dramatisk.

- Jeg satt og slappet av da det kom opp røyk fra luken. Toget stanset etter hvert opp og jeg og en annen passasjer fant ut at vi skulle komme oss ut. Den første døren vi kom til var stengt, men vi møtte lokføreren og alle kom seg rolig ut av toget, sa Aarbakk minutter etter at brannen brøt ut.

- Vi så ingen flammer, men det var kraftig røykutvikling og røyken ble mer intens etter at vi kom oss ut.

Toget går på diesel og hadde rundt 300 liter med diesel på tanken. Passasjerene ble derfor bedt om å gå på trygg avstand i tilfelle en eksplosjon.

- Det må åpen flamme til for at diesel skal eksplodere så denne risikoen var aldri stor men vi tok ingen sjanser, sier Haugen hos NSB.

Brannen brøt trolig ut i en av motorene under toget, opplyser Jernbaneverket. NSB mener imidlertid det er alt for tidlig å trekke en slik konklusjon.

- Vi har i første omgang konsentrert oss om å ta vare på passasjerene. Når det gjelder årsakssammenhengen så vil den bli gransket i etterkant, sier informasjonsvakt Bjørn Stuedal i NSB.

FRAKTES I BUSS

- Passasjerene blir nå tatt med til Valebø før de blir fraktet til sine destinasjoner med taxi eller buss, sier Stuedal.

Bratsbergbanen er nå stengt, opplyser NSB. Passasjerer blir fraktet med minibusser. Det er usikkert når banen vil åpne igjen.

Ny erotisk butikk i Skien

...

Velkommen til verden - mai

...


Mest lest i dag






Testkjøring av Camp Vierli på Rauland

...

17.mai i Tinn

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.