Ordfører Øystein Beyer er forsiktig i sine uttalelser, men innrømmer at saken reiser nok et dilemma i når det gjelder kontroll fra kommunens side.
Beyer legger heller ikke skjul på at han ikke liker opplysningene TA gir ham.
- Nok en gang dukker det ting opp selv om vi har vedtatt etiske retningslinjer og konvensjoner som skal sikre og hjelpe oss mot slike ting. Dette er bare enda en refleksjon på at den globale verden møter oss i Porsgrunn, sier Beyer.
GENERØS GAVE
Beyer omtaler gaven fra ambassaden som svært generøs og som en stor begivenhet for det norsk-thailandske vennskapet.
- Hvis det du sier er riktig, reises likevel et spørsmål om hvordan vil skal forholde oss til slike ting og på hvilket nivå vi skal kontrollere, sier Beyer.
Slik saken ligger nå vil han imidlertid ikke foreta seg noe konkret.
- Vi skal passe oss for hvordan vi opptrer i slike sammenhenger og i denne sammenhengene overlater jeg dette til ambassaden, sier han.
- Er det aktuelt for kommunen å betale et eventuelt mellomlegg slik at arbeiderne får lønna arbeidstilsynet understreker at de har krav på?
- Her skal jeg holde meg til etikette, og det ville vært helt galt av meg å si at dette skal vi rydde opp i. I denne omgang mener jeg vil skal glede oss sammen med det thailandske folk over gaven og festen som skal avholdes senere i sommer, sier Beyer.
PRINSESSEBESØK
31. juli vil den offisielle avdukingen av statuen finne sted. Opptil tusen thailendere er ventet og det thailandske kongehuset, ved prinsessen, vil også være representert. Ordføreren vil ta imot prinsessen og følget hun har med seg.
Da har imidlertid arbeiderne reist hjem. Til Porsgrunns Dagblad som pratet med dem mandag forteller de at de gjerne skulle ha vært her, men at de ikke har råd til å feriere i Norge i så lenge.
Rune Tønnesen i Fellesforbundet har liten tro på at de vil få lønna de har krav på.
- Dette med refleksjoner og ettertanke har vi hørt mange ganger før. Dette vil garantert skje igjen, og jeg føler meg ganske sikker på at denne saken er ute av verden når arbeiderne setter seg på flyet hjem, sier han.
TA-BLOGGEN | ||