...
TO SPIR: Skien har reist seg etter bybrannen, med to spir på den nye kirken.

Unike bilder fra Telemark

Knut Martin Hegna E-post
Publisert 30.03.2010 kl 21:54 Oppdatert 31.03.2010 kl 10:27

Tips en venn på e-post:

...
HOTELLET: Hotel Dalen lå som et slott i villmarka for å ta imot imponerte gjester fra utlandet.
...
FAGERT: Fagerstrand ved Tinnsjøen, med både prammer og større farkoster ved brygga.

Slik så Telemark ut for over hundre år siden. Vakker natur, kanalen og Heddal stavkirke var hovedmotivene da fotografene skulle skildre et Norge som ennå ikke hadde fått sin uavhengighet.

Originalbildene skal befinne seg på et museum i USA, men det er Kent Sørensen fra Treungen som gjør TA oppmerksom på bildene som er lagt ut på et nettsted.

HÅNDKOLORERT

Det er bilder fra nord til syd i landet, fra Nordkapp og sameliv, til nordlandsbyene og bygdene i Telemark. Bildene ser ut til å være håndkolorert, men de gir et forbløffende tidsriktig bilde av Telemark.

Og den gang som nå kastet fotografene seg over den ville naturen her i fylket, spesielt Rjukanfossen, kanalen og bygdene i øvre deler av fylket.

SKIEN GJENREIST

Heddal stavkirke og Hotel Dalen var den gang som nå blant de gjeveste objektene. Fotografen har også fått med seg et bilde fra Skien, som på det tidspunktet nettopp var gjenreist etter bybrannen i 1886.

Bildene er tatt mellom 1890 og 1900. På et bilde fra Spitsbergen ser vi at det svenske flagget vaier over en forskningsstasjon som er under bygging.

ELDRE

TA brakte tidligere denne måneden en reportasje om Albert Kahn, som i 1910 hadde med seg en fotograf som tok de første ekte fargebildene av Telemark. Disse bildene ligger i et museum utenfor Paris.

Nå har det altså dukket opp en unik samling fotografier som er ti-tyve år eldre, men som ikke er fargebilder i ordets rette forstand. Det er svart hvitt-bilder som med stor dyktighet er fargelagt.

VILT OG SKJØNT

Uansett er det en flott dokumentasjon fra en ikke så fjern fortid. Fotografene har brukt lang tid på å dokumentere det ville og naturskjønne landet i utkanten av Europa.

Både Nordkapp, Bodø og Svartisen er behørig fotografert, sammen med Romsdalshorn og fjordene i Sogn og Fjordane. Også hvalfangerlivet på Sydpolen er dokumentert.

PÅ KANALEN

Kanalen gjennom Telemark har nok vakt berettiget oppsikt hos fotografene. Slusene både i Vrangfoss, Eidsfoss og Løveid har en sentral plass i fotoserien fra vårt fylke, og kanalen var jo også nesten nybygd da fotografen gjorde sin reise for omtrent 120 år siden.

Se flere bilder i onsdagens TA.

Ny erotisk butikk i Skien

...

Velkommen til verden - mai

...


Mest lest i dag






Testkjøring av Camp Vierli på Rauland

...

17.mai i Tinn

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.