| Jarle Pedersen | |
| Publisert 04.03.2010 kl 22:50 Oppdatert 05.03.2010 kl 06:58 |
Regnskogfondet i Norge er veldig engasjert i det som skjer i Sarawak. Organisasjonen sier området nå ødelegges i rekordfart.
Anja Lillegraven er prosjektkoordinator for Regnskogfondet i Sørøst-Asia. Hun har selv vært i området og kan fortelle om store ødeleggelser av regnskog og forvisning av urbefolkning. Lillegraven har jobbet med utbyggingen av Sarawak i tre år.
ENORME INNTEKTER
- Det vi ser i Sarawak er helt forferdelig. Området ødelegges i rekordfart og det er myndighetene som tillater dette og tjener seg rike. Mens det tidligere var ren hogst man bedrev er det nå blitt flere utviklingsprosjekt som tillater nedhogging av regnskog. Først får man tillatelse til å rydde området - som skaper enorme tømmerinntekter - så kommer all korrupsjonen som følger kontrakter og hvem som skal gjennomføre de ulike prosjektene. Det er mye korrupsjon i Malaysia, sier Lillegraven.
Les også: Toppsjef for gigantprosjekt
TVANGSFLYTTET
Damprosjektene som planlegges fremover er en del av en større utviklingsplan for Sarawak. Innen 2020 skal det bygges 12 dammer.
- Dette vil få enorme innvirkninger på miljøet og for de som bor i området. Blant annet vil hele elvesystemet i Sarawak endres. De 12 dammene er konkret planlagt og arbeidet er begynt på noen av dem. Innen 2037 har myndighetene pekt ut 51 steder hvor det kan bygges dammer og det er helt vanvittig. Det går nesten ikke an å forestille seg en gang, sier Lillegraven.
Den første dammen - Bakundammen - er ikke oppdemmet enda, men det er nært forestående.
- 10 000 urfolk er tvangsflyttet og de har det ikke bra. Jeg var der i november i fjor og besøkte landsbyer som er flyttet og folket klarer ikke opprettholde levemåten sin - som er basert på regnskogen. Mange er analfabeter som ikke har mulighet til å ta seg annet arbeid. Når de flyttes inn i et lite reservat får det store følger - som alkoholisme. Mange har heller ikke mottatt kompensasjonen de ble lovet.
HOGGER MEST MULIG
Regnskogfondet mener resultatet av byggingen av den første dammen viser hvor galt det kan bære av sted hvis de 11 neste dammene blir realisert.
- Vi besøkte også området rundt Murumdammen (som nå er igangsatt). Der skal seks langhus bli tvangsflyttet. På veien dit møtte vi mellom 50 og 100 tømmerbiler med enorme trestokker som ble fraktet ut. Det man gjør er å hogge ned mest mulig tømmer før det blir ulovlig. Når dammen først er bygget blir det forbudt å hogge i nedslagsfeltet og de områdene som sørger for vanntilførselen. Fordi det vil betyr erosjon og vil føre til at dammene blir fylt opp med jord og gjørme. Derfor hogger man det man kan nå. Det er en stor inntektskilde, sier Lillegraven.
KASTET I FENGSEL
Også Norge tjener penger på denne hogsten, sier Lillegraven til TA. Gjennom at pensjonsfondet/oljefondet har aksjer i tømmerselskapet Samling - som akkurat nå ryddet området rundt Murumdammen.
- Vi har anbefalt fondet å trekke seg ut av selskapet, sier hun.
Urbefolkningen i dette området har uttrykt ønske om å flytte til steder som fremdeles har intakt regnskog, men har så langt ikke fått noe gehør for sitt ønske. Faktisk ble de kastet i fengsel da de protesterte.
- I Sarawak har vi noen lokale samarbeidspartnere og de skrev et protestbrev sammen med urbefolkningen mot tvangsflyttingen. De innfødte satte sine fingeravtrykk på brevet og troppet opp på politistasjonen i Kuching for å levere det. Det endte med arrestasjon, sier Lillegraven.
HYDRO SA NEI TAKK
Det sies at når damprosjektene i Sarawak er ferdige vil strømtilførselen være 600 prosent større enn behovet. Målet er derfor kraftsalg og industribygging. Norsk Hydro - Torstein Dale Sjøtveits gamle arbeidsgiver - har også snust på prosjektet, men fant det for kontroversielt.
- Hydro var i Sarawak og vurderte bygging av et aluminiumssmelteverk som skulle få strøm fra disse damprosjektene, men på grunn av de etiske dilemmaene og de enorme miljøkonsekvensene, valgte de å ikke investere. Det er et paradoks at Dale Sjøtveit sin gamle arbeidsgiver har etiske retningslinjer som sier at det ikke går an, mens han overtar som sjef for hele prosjektet.
AVVISER ALL KRITIKK
- Bruno Manser Fund vil at Dale Sjøtveit trekker seg fra hele jobben, hva mener Regnskogfondet?
- Vi oppfordrer Dale Sjøtveit til å arbeide for å stoppe byggingen av de 12 dammene. Dammer som det ikke er behov for og som lokalbefolkningen ikke har noen nytte av. Hvis ikke, ønsker også vi at han trekker seg fra hele prosjektet, sier Lillegraven.
Myndighetene i Malaysia tilbakeviser all kritikk mot energiplanene.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge