| Stine Solbakken | |
| Publisert 25.01.2010 kl 22:42 Oppdatert 26.01.2010 kl 06:43 |
Dramatikken toppet seg i uthuset der kalkunen Guffen bor da han i går fikk en sulten gaupe på besøk i buret. To høner ble drept, mens Guffen overlevde sin femte nær - døden - opplevelse i eget hjem.
Kalkunen Guffen bor i et bur inni en låve rett ved et bebodd hovedhus på Sneltvedt. Det hindrer likevel ikke rovdyra fra å forsøke og spise kalkunen. Han har overlevd tre reveangrep, en hel natt med terror fra en hønsehauk og nå sist i går, - dramatiske minutter med en gaupe.
BLE FANGET
Gaupa trengte seg inn på Guffens bopel i morgentimene ved å løpe inn en åpen dør til låven. Vel inne løp den inn luka der Guffen går ut og inn hele døgnet etter behov. Problemet til gaupa var at den ikke kom seg ut igjen.
- Jeg våknet i 06.00-tiden av et spetakkel fra uthuset, forklarer datteren på gården, Cathrine Hagen.
Hun løp og vekte faren sin og sammen gikk de inn i låven til Guffen. De trodde begge at det var en rev som forsøkte å drepe kalkunen.
GJORDE SEG SKUMMEL
- Da jeg registrerte at det ikke var en rev, så det først ut til å være en stor katt. Jeg oppdaget fort at den var litt for stor til katt å være. Det neste jeg tenkte var hvordan jeg skulle redde livet til Guffen, forteller matfar om de hektiske minuttene med en gaupe på nært hold.
Cathrine løp etter kamera og noen unike nærbilder av gaupa ble tatt før redningsaksjonen tok til. Guffen stod på dette tidspunktet mest å strakte hals for å gjøre seg så stor og skummel som mulig for inntrengeren.
- KNURRA OG FRESTE
- Det var gaupa som var mest redd etter at jeg kom inn. Den knurra og freste noe voldsomt. En sint huskatt rett i ansiktet frister ikke, så jeg ville i hvert fall ikke risikere å få en gaupe rett på meg, forklarer Hagen.
Han åpnet derfor haspen på burdøra, gikk vekk fra åpningen og kastet en stokk mot luka slik at den åpnet seg. Gaupa brukte et minutt på å komme seg ut igjen og forsvinne i mørket.
FØLGER MED
Da TA var på vei til gården i går ettermiddag rundt klokka 15.00, tipseT Hagen oss om at han kan se gaupa ligge i på en fjellhylle over gården. Så nært som 20 meter over tunet ligger rovdyret i sola og følger med på gårdslivet. Fotografen var dermed forberedt og fikk knipset noen unike bilder.
Gaupa er et ekstremt forsiktig og menneskesky dyr, men i dette tilfellet må sulten gnage i kattemagen.
- Jeg antar den er kommet tilbake for å hente de to hønene den tok i morgentimene, mener Hagen om gaupas tilstedeværelse midt på lyse dagen.
GUFFEN HAR TRAUMER
- Og hvordan er Guffen preget av episoden?
- Jeg er jo ikke psykolog, men han har nok noen traumer som bør bearbeides nå. Da frokosten ble servert i dag, hoppet han ikke ned fra vaglen slik han pleier å gjøre. Dette var enda en skrekkopplevelse for Guffen, konkluderer Jarle Jakob Hagen.
- Hva slags sikkerhetstiltak vil du iverksette nå?
- Vi må nok begynne å lukke ytterdøra inn til uthuset der Guffen bor. Nå mangler vi bare besøk av bjørn og ulv på gården. Vi får håpe Guffen slipper å oppleve det, også.
Telemarksfotball Notodden spilte uavgjort mot Stord Les mer
Utenriks Om lag 800 mennesker har mistet livet i den verste flommen i manns minne i Pakistan. Les saken og se video