- Det er tull å spille Lotto, har den nybakte lottomillionæren fra Porsgrunn sagt til seg selv. Denne helga ble antakelsen hennes gjort til skamme.
| Thomas Flaaten Fredriksen | |
| Publisert 03.01.2010 kl 22:22 Oppdatert 04.01.2010 kl 06:51 |
Det er hun svært glad for nå. 4,1 millioner kroner tikket lørdag inn på kontoen. Kvinnen i 50-årene ønsker å være anonym, men uttaler til Norsk Tipping:
- Nå skal jeg ringe snekker'n. Det blir nok litt oppussing nå. Dette er jo tidenes forsinka julegave, sier kvinnen som leverte kupongen på Meny Flåtten i Porsgrunn.
- Jammen er jeg glad for at vi ikke har sluttet å spille, fortsetter damen som har mottatt økonomisk veiledning fra Norsk Tipping.
Da Norsk Tipping ringte, hadde mannen allerede gått inn i et mildt gledessjokk. Kupongen var sjekket, dobbeltsjekket og sjekket atter en gang. Joda, alle tallene var stemte. 3-7-8-10-17-18 og 23 var jubel-bongen.
Porsgrunnskvinnen var en av fire som vant topp-premien denne helgen. De andre heldige var fra Mandal, Hadsel i Nordland og Randaberg.
- Sjansen for å vinne er 1:5 379 616. Men mange leverer en 10-rekkers, så da blir det en til en halv million. Det er vanskelig å vinne i lotto, men fire gjør det i snitt hver uke, som denne helgen, sier Magne Vikøren i Norsk Tipping.
Omsetningen i 2008 var på 3596 millioner kroner. I år blir omsetningen enda høyere – rekordhøy.
ALDRI I FYRESDAL
Det har vært store lotto-gevinster i fylket før. I 2005 vant en skienskar 20 millioner kroner. Det er den nest største gevinsten noen sinne. En mann fra Rana vant 25 millioner kroner i 2006.
Samlet sett har Telemark hentet inn snaut 361 lottomillioner siden oppstarten i 1986, fordelt på 130 vinnere. 119 av dem har gått til Skien.
Ingen av dem har gått til Fyresdal, som er den eneste kommunen i Telemark uten lotto-førstepremie.
Justert for folketall er det i Vinje man vinner mest. Der har man vunnet førstepremie for 12,70 kroner per hode.
Som en liten kuriosa kan vi nevne at både lotto-bygda Verdal og Bamble har omtrent like mange innbyggere, men like mange vinnere.
Begge har 13 hver, mens verdølingene har sopet inn 6,7 millioner kroner mer på de 13 vinner-rekkene.
GULLTALLET
Er du glad i statistikk, så bør du vite at tallet to er det tallet som var med i flest hovedtallrekker i løpet av det siste året – med 18 trekninger. Tallet tre er det mest sjenerte, og har bidratt til vinnergevinst seks ganger – som denne gangen. Samtidig er treern det tallet som er det hyppigste tilleggstallet – med 12.
Historisk sett er 34 det dårligste tallet – med 234 trekninger. 18 er det beste – med 293 trekninger.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge