...
NYE MULIGHETER: Rådmann Knut Wille i Skien kommune, Nav-direktør Terje Tønnessen, prosjektleder Geir Kastet Dahle og pedagogisk leder i Grenlandsmodellen Torgeir Standal presenterte i går en ny retning i mangfoldsløftet. Foto: Ellen Esborg

Egen utdanning for innvandrere

- Innvandrere er ingen ensartet gruppe, sier direktør Terje Tønnessen i Nav. I et nytt prosjekt skreddersys utdanning og arbeidspraksis etter hver enkelt deltager.

Publisert 21.12.2009 kl 21:45 Oppdatert 22.12.2009 kl 08:46

Tips en venn på e-post:


Ved voksenopplæringssenteret i Porsgrunn er et nytt prosjekt i ferd med å utfolde seg. De siste fjorten dagene har tre grupper innvandrere fått spesialundervisning tilpasset sitt utdanningsnivå.

- Innvandrere er ingen ensartet gruppe. Vi har store utfordringer med å få fremmedspråklige inn i arbeid Grenland. Det går ikke av seg selv. Derfor må vi spesialisere oss inn i gruppa, og det arbeidet er vi i gang med nå, sier Nav-direktør i Telemark Terje Tønnessen.

- Norsk, samfunnsfag og yrkeskompetanse må på plass for å lette veien inn i arbeidslivet.

ULIKT NIVÅ

Det er gått halvannet år siden Grenlandsmodellen så dagens lys. Modellen er et spleiselag mellom kommunene og Nav, og opphører 15. januar. Prosjektet skal gi innvandrere arbeidserfaring og en nøkkel til arbeidslivet. Hittil har 80 personer gått gjennom Grenlandsmodellen, 53 fikk jobb i enden av kurset.

Nå er de 75 plassene i de nye Sporkursene i ferd med å bli besatt. Undervisningen tar tilretteleggingen ett steg videre fra Grenlandsmodellen.

- Det gir et skreddersydd tilbud, sier prosjektleder Geir Kastet Dahle.

KNEKKER KODER

Kursene har varighet fra 22 til 44 uker, alle med mål om å få deltagerne inn i arbeid eller praksis.

- Nytt i Sporkursene er helsemestring, fysisk aktivitet og ernæring, som er en vesentlig del for alle som står utenfor arbeidslivet. En god del handler også om «kodeknekking» i samfunnet, som adferd på arbeidsplassen, og deltagerne får også prøve ut sin egen kompetanse, forteller Kastet Dahle.

Det blir også trening i jobbsøking og intervjusituasjon.

Helterennet 2012

...

Helterennet 2012 gikk av stabelen lørdag 4. februar.

ALLE FOTO: STINE BAKKE

Se bildene

Babybilder - januar

...


Mest lest i dag






Med bilberging som livsstil

...

Røde Kors holder brannøvelse

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.