...
- ET STORT PROBLEM: Fagkoordinator Erik Lindgreen i Statens vegvesen Region øst sier at ulovlige kjøreskoler er et stort problem, og at disse årlig unndrar skatt for mellom 50 og 70 millioner kroner. Foto: Anniken C. Mohr, Dagsavisen

- Trues til å bruke pirat-kjøreskolene

Mellom 30 og 40 personer i osloområdet driver ulovlige kjøreskoler. Og ungdom i innvandrermiljøene har opplyst til vegvesenet at de blir trua til å velge pirat-kjøreskolene framfor autoriserte kjøreskoler.

Publisert 04.12.2009 kl 17:43 Oppdatert 04.12.2009 kl 17:43

Tips en venn på e-post:


Det opplyser fagkoordinator Erik Lindgreen i Statens vegvesen region øst, som har kartlagt den ulovlige virksomheten siden 1998.

I torsdagens TA fortalte kjøreskolelærer Kent Jarle Olsen fra Kasland trafikkskole i Bø og tre andre kolleger fra Øvre Telemark at Notodden har blitt et populært sted for ulovlige kjøreskoler.

- STRYKER FLERE GANGER

Det er i hovedsak menn med innvandrerbakgrunn som klistrer en «L» på bilen, har montert ekstra pedalsett og speilsett, og som deretter driver med svart kjøreopplæring.

Seksjonsleder Harald Torjussen ved Notodden trafikkstasjon bekreftet i TA torsdag at dette er et stort problem.

Torjussen fortalte også at elevene fra de ulovlige kjøreskolene ofte stryker fem-seks ganger før de klarer oppkjøringa, noe som fører til lang ventetid for oppkjøring.

30-40 PERSONER

Personene bak de ulovlige kjøreskolene har tilhold i osloområdet. Og i Statens vegvesen Region øst har de jobba lenge med å kartlegge virksomheten. Der er det også noen personer som har blitt tatt for å drive med ulovlig kjøreopplæring.

Fagkoordinator Erik Lindgreen i Statens vegvesen Region øst anslår at mellom 30 og 40 personer driver det han betegner som pirat-kjøreskoler, og at disse årlig unndrar skatt for mellom 50 og 70 millioner kroner.

- For det første er dette en stor fare for trafikksikkerheten. For det andre er det snakk om mange millioner kroner i skatteunndragelser, sier Lindgreen.

- LUKKEDE MILJØER

Han mener at de ulovlige kjøreskolene trekker ut til småbyer og tettsteder i den tro at oppkjøringa er enklere der.

- Men heldigvis har vi et oppegående sensorkorps som klarer å si nei til de som ikke bør få førerkort, sier Lindgreen, som understreker at sensorene her utgjør en viktig kvalitetssikring.

Lindgreen sier at de over tid samler inn tips om hvilke biler og personer som går igjen, og at de tipser skatteetaten om biler og personer som mistenkes for organisert ulovlig kjøreopplæring.

- Det er noen som er tatt for dette, og det er blant annet på bakgrunn fra tips fra oss. Det som er mye av problemet er at dette stort sett foregår i innvandrermiljøene, og at det delvis er lukkede miljøer, sier Lindgreen.

Han har fått opplyst av ungdom i innvandrermiljøene at de blir pressa til å ta lappen hos de ulovlige kjøreskolene.

Noen elever tror også at de går hos godkjente trafikkskoler.

MISTENKER JUKS

I torsdagens TA mente kjørelærerne i Øvre Telemark at noen lovlige kjøreskoler må hjelpe de ulovlige kjøreskolene. De begrunnet dette med at den obligatoriske delen av kjøreopplæringa må være godkjent av en autorisert kjøreskole, før en kan ta oppkjøring.

Lindgreen er av den samme oppfatninga som Sveinsen.

- Vi har mistanke om at det er godkjente kjøreskoler som samarbeider med piratskolene. Eller at piratskolene har fått tilgang til kjøreskolers passord og brukernavn for å melde inn obligatorisk opplæring, for dermed å kunne bestille førerprøve, sier Lindgreen.

Han sier at det er ulovlig når kjøreskoler melder inn at elever har gjennomført den obligatoriske delen, når dette ikke er gjort.

- Dette er også svært alvorlig for trafikksikkerheten, sier Lindgreen.

ANMELDTE SAKER

På tross av at vegvesenet og skatteetaten prøver å få has på den ulovlige virksomheten, holder tallet på piratskoler seg nogenlunde stabilt, ifølge Lindgreen.

- Vi ser at det ofte er de samme personene som går igjen, sier Lindgreen.

Seksjonsleder Erik Nilsen i Skatt Øst sier at de noen av de som er tatt for ulovlig kjøreskolevirksomhet har fått skattekrav.

- Vi har også en del anmeldte saker som vi nå jobber med, sier Nilsen.

Subaru kommer sent, men godt

...

Babybilder - januar

...


Mest lest i dag






Røde Kors holder brannøvelse

...

Se lesernes snøbilder

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.