MØYSOMMELIG PROSESS: Mandag ble «Storegut» dratt på land på Tinnoset slik at sertifiseringen av ferja kan begynne. Prosessen tok mange timer. Foto: Jarle Pedersen

Verdensarven dratt på land

I dag ble M/F «Storegut» slippsatt på Tinnoset. Nå starter sertifiseringen og Riksantikvaren sender ut varsel om fredning av både «Storegut« og D/F «Ammonia» i neste uke.

Fotball Live

søndag 21. mar. kl. 18:00
Kongsvinger - Odd

Kampstart om:

1 dager 15 timer 58 min. 32 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Aktuell debatt

Siste video

- Vi fortjener bedre

Video Intervju med Odd-trener Dag-Eilev Fagermo og Magnus Myklebust etter seriestarten mot Stabæk.

Se video

CD-anmeldelser

Terningkast: 5

Sterkt samspill

Terningkast: 3

Kjølige babes

Terningkast: 4

Funky rockere

CD-anmeldelser De hadde sin storhetstid på slutten av 80-tallet, med plata «Blaff», men Raga Rockers mistet gnistet og gikk hver til sitt i 1991. Les mer

Terningkast: 4

Søt konfekt

CD-anmeldelser Radiolyttere som sokner til P3 har neppe unngått å høre den hektende singelen «All The Right Moves». Les mer

Jarle Pedersen
Publisert 18.05.2009 kl 19:00 Oppdatert 18.05.2009 kl 19:06

Tips en venn på e-post:

Å få M/F «Storegut» på slippen er en omfattende prosess. Et par forsøk måtte til før ferja lå perfekt nok til å bli dratt opp av vannet og inn på slippen. Mye folk hadde tatt turen for å se på, og Riksantikvarens representant signaliserte at fredningsbrevet for både «Storegut» og «Ammonia» - som ligger på Mæl i Tinn - blir sendt ut i neste uke.

VIKTIGST

Dagen i dag var en stor dag for mange, ikke minst for Øystein Haugan. Tinns tidligere kultursjef er nå er ansatt i en treårig koordinatorstilling for å få Rjukan, Rjukanbanen, ferjene og Tinnosbanen inn på Unescos verdensarvliste.

- Riksantikvaren har sagt at det viktigste enkeltobjektet vi har for å komme på verdensarvlista er Rjukanbanen/Tinnosbanen. Siden Rjukanbanen er 100 år i år har det utløst midler fra både Riksantikvaren og Regjeringens tiltaksmidler. Til sammen 6,5 millioner kroner. De pengene skal brukes til å sette både båt og jernbane i stand, sier Haugan.

MYE SKAL SJEKKES

8. og 9. august skal 100-årsjubileet markeres med togtur fra Notodden til Rjukan. Da må også «Storegut» på vannet og i dag ble den dratt på land slik at sertifiseringen kan begynne.

- I vår satte vi i stand den unike slippen på Tinnoset - den er vel snart den eneste i sitt slag, i dag brukes jo bare tørrdokk, her drar man båten opp med vaiere. 1200 tonn skal opp av vannet. Det tar drøye seks timer, sier Haugan.

Det er Sjødirektoratets standardkrav som møter «Storegut» på land. Ting som akseltrykk, styremaskiner, bunnventiler og bunntanker skal samfares og ettergås. Uten godkjenning kan den ikke frakte passasjerer. Alle som har greie på det sier «Storegut» er i fremdragende tilstand, men ferja kan ligge på slippen i tre uker fremover - hvis det trengs.

Les mer om dette i TA tirsdag

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

Smugler felt av TV-opptak

Innenriks Et NRK-ønske om å filme en tollkontroll fikk skjebnesvangre følger for en svensk smugler. Les mer

Nå får du strømsjokket

Boligmagasinet Strømregningen har mye større tall enn normalt. Det nye er at du kan utsette betalingen selv. Les mer

Vurderer omstridt paragraf

Innenriks Kristelig Folkepartis strategiutvalg er i gang med å vurdere alternativer til bekjennelsesparagrafen. Les mer

Utenriks

Renset kontoret for hennes spøkelser

Utenriks Ukrainas nye statsminister fikk en ortodoks prest til å gjennomføre en eksorsisme på kontoret for å fordrive Julia Timosjenkos spøkelse. Les mer

USA og Russland nær atomavtale

Utenriks Alle større spørsmål i forhandlingene om atomnedrustning er løst. Les mer

Storstreik i British Airways

Utenriks Flere tusen passasjerer rammes når de kabinansatte i British Airways (BA) innleder en storstreik lørdag. Les mer

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar