Mange døgnåpne bensinstasjoner i Grenland betjener nå kundene gjennom ei luke om natta på grunn av alle ranene. - Det er ikke det samfunnet vi ønsker å ha.
| Ørnulf Holen | |
| Publisert 18.03.2009 kl 22:40 Oppdatert 19.03.2009 kl 06:35 |
Nå må vi ha en felles dugnad for å stoppe denne ransepidemien, sier porsgrunnsordfører Øystein Beyer (Ap).
Stadig flere bensinstasjoner i Grenland har innført nye forholdsregler for å beskytte seg mot ran. Noen stasjoner betjener kundene gjennom ei luke om natta, og flere har innført en rutine på at den ansatte må låse opp døra for hver enkelt kunde.
Ordfører Øystein Beyer (Ap) i Porsgrunn reagerer sterkt på det som nå skjer.
- Dette er skremmende, og det er ikke det samfunnet vi ønsker å ha. Dette skaper frykt i forhold til serviceyrket, og det ødelegger den servicen vi er vant til å ha. Vi har fått en ransepidemi, og den trenden som vi er inne i nå, den må vi bryte. Paradokset her er at selv om politiet har oppklart rundt 75 prosent av ranene, så bare fortsetter de. Hvis dette fortsetter så må det kanskje også bli en debatt blant bensinstasjonseierne her om det er hensiktsmessig å holde åpent om natta, både av hensynet til de ansattes sikkerhet, og med tanke på omsetninga, sier Beyer.
Han mener at det må til en felles dugnad for å stoppe ransbølgen i Grenland.
- Alle er enige om at det må gjøres noe, men det ene virkemiddelet som er saliggjørende finnes ikke. Politiet, barnevernet og skolen klarer ikke dette alene. Her må vi ha en felles dugnad. Denne debatten må vi holde varm. Og hvis noen har tips og innspill om hva som bør gjøres, så vil jeg gjerne ha det på e-post eller telefon, sier Beyer.
Han understreker at en ikke må marginalisere grupper.
- At en 14-åring begår ran er helt sprøtt. Men det er viktig å huske på at de aller fleste tenåringer går på skolen og er veldig ålreite. Men hvorfor klarer vi ikke å fange opp de få med problemer tidligere i barnehage og skole, spør Beyer, som mener at foreldre og voksenmodeller må ta mer ansvar.
- Internett og den visuelle verdenen med dataspill uten smerte er kommet for å bli. Og i den sammenhengen er det ekstra viktig å følge med på hva ungene driver med, sier Beyer.
Han mener at voksne også må våge å si fra i forhold til andres barn.
- Vi er alt for pysete til å si fra når ting utvikler seg. Vi må også fange opp ting tidligere i barnehage og skole, og vi må både forvente og kreve at foreldrene da samarbeider, sier Beyer.
Porsgrunnsordføreren konstaterer at det både er etnisk norsk ungdom og ungdom med utenlandsk opprinnelse som står bak ranene.
- Vi må også se på hvordan vi kan få til integrering på en god måte. Og all ære til SV som tok initiativet til flerkulturelt utvalg, som vi satte ned for to dager siden. Når en kjenner hverandre bedre gir det trygghet, og det skapes bedre kommunikasjon. Samtidig må vi sette krav til fremmøte på opplæring og introduksjonskurs for våre nye landsmenn, sier Beyer.
Han mener også at det må nye tiltak til for å få bukt med de unge lovbryterne under den kriminelle lavalderen.
Som kjent var Beyer og skiensordfører Rolf Erling Andersen og en delegasjon fra Grenland inne hos justisminister Knut Storberget i fjor, på grunn av problemene med ungdomskriminelle i Grenland.
- Både som forelder og som tidligere lærer er jeg opptatt av at vi viser tydelighet, og at ting får konsekvenser, sier Beyer.
Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge