...
KRAFTAVHENGIG: Statssekretær Robin Kåss (t.h.) var i går invitert til Notodden av ordfører Lise Wiik. Der ble han orientert av assisterende direktør Knut Olsen om viktigheten av at norsk industri får tilgang på konkurransedyktig strømpris. Foto: Jarle Pedersen

- Arrogant kraftselskap

For to dager siden gikk Becromal sin kraftavtale ut og assisterende direktør Knut Olsen sier de blir møtt med en arrogant holdning av Statkraft - der holdningen er «betal det vi forlanger».

Jarle Pedersen
Publisert 15.12.2008 kl 22:29 Oppdatert 18.12.2008 kl 08:46

Tips en venn på e-post:

...

FAKTA - Becromal

  • PERMITTERINGER: I slutten oktober gjorde finanskrisa sitt til at Becromal permittere 24 av sine 82 ansatte. Per i dag er det 17 som er permittert og bedriften kjører bare på 60 prosent av maks kapasitet. Sånn verdensøkonomien er i dag vil dette fortsette fremover.
  • KONDENSATORER: Becromal produserer halvfabrikater av aluminium - som er aluminiumsfolie for elektrolytkondensatorer - som blant annet brukes i vindmøller.
  • 40 NY MASKINER: Med en gunstig kraftavtale i fremtiden vil Becromal kunne utvide med 40 nye maskiner på Notodden. Uten en kraftavtale Becromal kan leve med - kan hele bedriften bli flyttet til Island - som har billig strøm.

LES OGSÅ:

- Kjenner oss ikke igjen 18.12.08 - 08:46

Uten en kraftavtale Becromal kan leve med - ser ikke fremtiden spesielt lys ut for hjørnesteinsbedriften Becromal. Akkurat nå kjøper de «billig» kraft på spotmarkedet, men Becromal kan ikke leve med en strømpris på over 40-45 øre/kWh. For Notodden kommune vil en flytting av hele Becromal til Island bety inntektskatastrofe.

GIR SVÆRE INNTEKTER

Becromal betaler i dag nemlig 20 millioner kroner i nettleie, fem, seks millioner i kommunale avgifter, har 82 ansatte og kjøper varer og tjenester i nærmiljøet for mellom fem og 10 millioner kroner i året. Så viktig er Becromal for Notodden. Derfor hadde ordfører Lise Wiik invitert statssekretær i Olje- og energidepartementet, Robin Kåss, til Notodden i går - for å høre om det var politisk vilje til å tilrettelegge for industriarbeidsplasser som bruker mye kraft. I dag er det nemlig slik at industrien må betale like mye for arbeidsplasser-strøm som det rikinger betaler for strømmen som varmer opp hytteoppkjørselen. Det viste seg at Kåss og regjeringens verktøykasse var rimelig tom.

FOLK FLEST MÅ SPARE

- Noe av det viktigste vi gjør er å ta vare på industri som Becromal, sa Kåss, men måtte innrømme at det er kraftbørsen som bestemmer prisen. Subsidiering er uaktuelt og ulovlig.

- Statkraft sitt mandat er å møte industriens krav innenfor EØS-reglene. Selskapet skal vise fleksibilitet. Langsiktige strømavtaler, kraftbalanse i Norge, aktivt eierskap og hjemfallsrettigheter er veien å gå, sa han.

Det statssekretæren faktisk sier er at folk flest må bruke mindre strøm - slik at det blir mer tilgjengelig og billig kraft i markedet - som industrien kan kjøpe. Salg av kraft til utlandet er ifølge Kåss nødvendig - siden man også må importere. Ifølge Kåss har man de siste 10 årene eksportert kraft i fem år og importert i fem.

UTFLAGGING

Knut Olsen reagerer på statens dobbeltrolle. Statkraft er pålagt å tjene mest mulig og akkurat nå eksporterer vi strøm, samtidig som Statkraft forlanger høy pris av norske industri.

- Vi blir møtt med en arrogant holdning av Statkraft. Regjeringen må ta grep overfor Statkraft. I dag er det lettere å forholde seg til svenske Vattenfall, sa Olsen.

Han ønsket seg mer politisk styring og minnet om at lovnadene i Soria Moria-erklæringen angående kraft ikke var oppfylt. Olsen advarte også om at det kraftoverskuddet man ønsker i Norge - vil bli en realitet hvis den kraftkrevende industrien flagger ut.

HELT FEIL

Mer politisk styring kunne ikke Kåss love, men han lovet å se nærmere på om eierskapsmeldingen ble overholdt.

- Vi er fullstendig klar over viktigheten av industriarbeidsplasser. Vi kan ikke ta opp enkeltsaker med Statkraft, men vi vil ta innspillet herfra med oss til Stortinget, sa Kåss.

Ordfører Lise Wiik mente det ble helt feil når Statkraft blir oppfattet som et problem av den kraftkrevende industrien.

- Statkraft er der for å hjelpe norsk industri. Hele vitsen med hjemfall er å tilrettelegge for kraftkrevende industri. Det å tjene penger får være jobb nummer to for Statkraft, sa hun.

KROKEN PÅ DØRA

- Hvor skjer med Becromal uten gunstig strømavtale?

- Det er umulig å si hva prisen på strøm blir i fremtiden. Eierne bygger ny fabrikk på Island (har billig strøm) nå - tilrettelagt for 20 maskiner. Det kan være starten på en prosess som kan bety kroken på døra - hvis vi ikke klarer å konkurrere på strømpris. Vi kjøper strøm for rundt 160 millioner kroner i året, sier Olsen.

...

- Hvem saboterer nærmiljøet?

Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge

...

Dårlig karma i lille Porsgrunn

Ny film på trappene i Porsgrunn

...

- En tøff beslutning

Vetle Odden trekker seg som Pors-trener

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

...

Venter stramt budsjett

Karriere Fellesforbundets leder Arve Bakke forventer et stramt statsbudsjett med hovedfokus på arbeid. Les mer

...

Klart for juniorenes MGP-finale

Innenriks Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

Utenriks

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Enige om nye fredsmøter

Utenriks Det første møtet mellom palestinske og israelske ledere på nesten to år ga i hvert fall ett resultat: nye møter. Les mer

...

Motstridende om mulig rigg-lekkasje

Utenriks USAs kystvakt rapporterer om oljeflak i Mexicogolfen. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.