Kvalifiseringsprogrammet skal redusere antall personer som mottar sosialhjelp. Telemark har kommet best i gang med å gi dem nye muligheter for jobb eller utdanning.
Les også: Anders (33) klarte å komme tilbake i arbeidslivet
Les også: Avhenger av hver enkelt kommune
I Norge er det rundt 30 000 mennesker som har sosialstønad som hovedinntektskilde, og som mottar stønaden i mer enn seks måneder i løpet av et år.
Kvalifiseringsprogrammet er regjeringas viktigste satsning for å bekjempe fattigdom. Målet er å gi nye muligheter til de som er blitt avhengige av økonomisk sosialhjelp.
- TELEMARK BEST I GANG
Nav-direktør i Telemark, Terje Tønnessen, forklarer at regjeringas mål er at 5500 personer skal være med i programmet innen årets utgang.
- I Telemark skal vi ha med 90 i programmet i løpet av 2008, og 35 personer er i gang allerede. Det er cirka 40 prosent, mens resten av landet ligger på rundt 15 prosent. Så vi har kommet best i gang, i et fylke som har store utfordringer. Det er et veldig press mot oss, mot fylkesmannen som har en rolle som faglig veileder, og mot kommunene, som har fått midler til å lønne de i programmet, forteller han.
Målet er å få folk som har gått lenge på sosialhjelp ut av passiviteten.
STORE SUMMER
- Jo lengre en går på sosialstønad, desto mindre sannsynlig er det at en kommer tilbake i arbeid. I 2007 hadde Telemark cirka 296 millioner kroner i brutto driftsutgifter til sosiale tjenester, mens brutto utbetalt sosialhjelp var cirka 174 millioner kroner. Vi ligger over landsgjennomsnittet i penger ut, og vi har store utfordringer. Så dette vil avhjelpe kommunenes budsjetter, påpeker han.
De kommunene i fylket som er gang med Kvalifiseringsprogrammet er Notodden, Drangedal, Tinn, Seljord, Fyresdal, Tokke og Vinje. I disse kommunene er de nye Nav-kontorene åpnet.
Innen utgangen av året åpner Nav også nye kontorer i Bø, Hjartdal, Kviteseid, Nissedal, Nome og Sauherad.
- UT AV PASSIVITETEN
- Først i 2009 starter Kvalifiseringsprogrammet i Porsgrunn, Skien, Kragerø og Bamble. Vi får mye erfaringer i de små kommunene nå, og det er viktig før vi begynner på de store kontorene, sier Tønnessen.
Han sier at Kvalifiseringsprogrammet tilpasses hver enkelt individuelt, og at hver deltaker får tett oppfølging.
- Målet er å få de over fra en passiv tilværelse til noe som er arbeidsrettet. For noen som har gått lenge uten å gjøre noe kan det bare være at de i begynnelsen må stå opp om morgenen og møte til en samtale, slik at de får en normal døgnrytme igjen. Eller en kan begynne å lukte på et yrke, eller ta fagutdanning. Vi skal kunne bruke alle de virkemidlene som ligger i Nav-reformen. Av de som er i gang i fylket nå så er ganske mange i arbeidspraksis. Det er en del som er på attføringsbedriftene, og det er en del som går kvalifiseringskurs, sier Tønnessen.
En annen hensikt med programmet er også er å luke ut de som går på feil stønad.
- Det er en del som går på feil ytelser, og det kan for eksempel være de som går på sosialstønad som heller skulle gått på uføretrygd, forklarer Tønnessen.
De som deltar i programmet mottar rundt 140 000 kroner i årslønn, og det kalles ikke lenger sosialstønad, som har et negativt stempel.
- De som deltar får 2G, og må delta i et program på 37,5 timer i uka. Det store ankepunktet i programmet er kanskje om det er nok penger med 140 000 kroner, sier Tønnessen, som ikke utelukker at beløpet burde vært satt litt høyere.
- Vi begynner allerede å få gode erfaringer med Kvalifiseringsprogrammet, og så får spille inn erfaringene våre til høsten, sier Tønnessen.
TA-BLOGGEN | ||