Snart kan du komme hit med Gaustadbanen!
I går overdro staten ved Forsvarsbygg driften av Gaustabanen til Gaustabanen AS. Dermed blir det helkommersiell drift fra i sommer av - og det som en gang var en hemmelig bane - skal for fremtiden være åpen for alle.
- Dette er en milepæl for turistsatsingen på Rjukan - og i nasjonal sammenheng - for noe slikt finnes det ikke tilsvarende av i hele Norge, sier styreleder i Gaustabanen AS, Halvor Haukaas.
LANG VEI Å GÅ
Det har vært en lang og kronglete vei å gå for å få åpnet banen - selv om den i sin tid ble bygget for at folk flest skulle få bruke den. Den kalde krigen satte en effektiv stopper for åpenheten. I 1992 foreslo Forsvaret at Tinn kommune kunne få anlegget vederlagsfritt, men Tinn kommunen satset heller på Rjukanbanen. Gaustabanen AS ble dannet av kommunen samme året, men selskap lå i dvale i mange år. Anleggets hemmeligholdelse ble etter hvert nedtonet og prøvedrift ble startet i 2004. Den har vært såpass vellykket at det nå skal satses på kommersiell helårsdrift i et selskap som nå for det meste har private investorer. Før driften kommer i gang i løpet av sommeren 2008 skal Norsk Veritas gjennomgå anlegget og godkjenne det for kommersiell drift.
MANGE AKTØRER
Nye krav til taubanedrift gjør at det er noen få ting som må forbedres, men ellers er anlegget i topp stand. Utbedringene er beregnet til å koste rundt ni millioner kroner. Blant annet skal kommunikasjonsanlegget og bremseanlegget oppgraderes. Det skal også bygges en ny mottakelse ved tunnelinnslaget.
I går ble avtalen mellom Forsvarsbygg og Gaustabanen AS underskrevet, og det har ikke vært lett å bli enige. Anlegget i og på Gaustatoppen har mange aktører. Både Forsvaret ved FLO IKT, Telenor (radiolinjer, mobilnett, Norkring (kringkastingstjenester) og Statnett har hatt mange krav. Blant annet må Gaustabanen AS la banen være tilgjengelig 24 timer i døgnet året rundt for Telenor.
- Det har ikke vært helt enkelt, men nå har vi fått en avtaletekst som fungerer, sier markedssjef i Forsvarsbygg, Thomas Odiin.
TILGJENGELIG FOR ALLE
Ordfører Erik Haatvedt var også en glad mann etter at papirene var underskrevet.
- Dette er en stor dag for Tinn kommune. Det begynte trått på grunn av en potensiell radar - så kom prøveordningen og nå er Gaustabanen snart klar for kommersiell drift. Dette blir helt klart Tinn kommune sin mest spektakulære attraksjon. Nå er fjellet gjort tilgjengelig for alle og det er viktig, sier han.
MR. GAUSTABANEN
Øystein Saugerud har hatt arbeidsplassen sin på Gaustatoppen både gjennom Forsvaret og Telenor og er Mr. Gaustabanen. Det har han vært i 20 år, men nå er det snart slutt. Han skal pensjonere seg, men først skal han lære opp den nye driftslederen av anlegget, Vidar Zeimarzceck. Saugerud var den som i nyere tid først foreslo å satse på kommersiell drift av banen.
- Det var hele tiden meningen at banen skulle være åpen fra dag én - og den er også bygget for passasjerdrift. Den kalde krigen gjorde at NATO stengte anlegget, men etter tre års prøvedrift er vi nå tilbake til utgangspunktet, sier han.
TA-BLOGGEN | ||