Adobe Flashplayer må være installert i din nettleser og Javascript må være aktivert for at du skal kunne se video.
Kartlegging av fysisk form

Det skal gjennomføres en kartlegging av den fysiske formen og aktiviteten hos voksne og eldre i Norge.

HiT vil teste formen på 400 telemarkinger

400 telemarkinger mellom 20 og 85 år får om kort tid invitasjon til å bli med i en landsomfattende undersøkelse som skal kartlegge nordmenns fysiske form.

André R. Kolve
Publisert 06.05.2008 kl 20:48 Oppdatert 07.05.2008 kl 13:41

Tips en venn på e-post:

...
AKTIVITET: Eva Maria Støa (til venstre) og Lise Kjønniksen spenner aktivitetsmåleren fast på prosjektkoordinator Ingunn Fjørtoft. Om kort tid får 400 telemarkinger tilsendt en slik måler. Foto: INGE FJELDDALEN

Det er Helsedirektoratet som har tatt initiativ til undersøkelsen som ifølge informasjonssjef Per Magnus Holtung ved Høgskolen i Telemark (HiT) er den første i verden av sitt slag. Norges idrettshøgskole har fått hovedansvaret for å gjennomføre undersøkelsen som er et ledd i å oppfylle ett av kravene i den nasjonale handlingsplanen for fysisk aktivitet.

FÅR BREV

10 høgskoler og universiteter skal håndtere den praktiske gjennomføringen av undersøkelsen, og sammen med Agder er Telemark første fylke hvor undersøkelsen skal gjennomføres.

- I Telemark er det allerede valgt ut 400 personer mellom 20 og 85 år som om få dager får et brev i posten med invitasjon til å bli med på undersøkelsen. Det er selvsagt frivillig om man ønsker å delta, men vi håper naturligvis at så mange som mulig takker ja, sier prosjektkoordinator Ingunn Fjørtoft.

SPØRRESKJEMA

Sammen med Lise Kjønniksen og Eva Maria Støa skal hun sørge for gjennomføringen av undersøkelsen i Telemark.

- De som takker ja til å bli med på undersøkelsen vil få tilsendt et spørreskjema som skal besvares og returneres til oss, samt en aktivitetsmåler som deltakerne skal ha på seg i syv dager, sier Fjørtoft.

Enkelt fortalt kan aktivitetsmåleren sammenlignes med en skritteller.

- Aktivitetsmåleren spennes fast rundt livet, enten under eller utenpå klærne. Den måler aktivitet hvor du bruker beina, men er mer nøyaktig enn en skritteller ettersom den også registrerer tidspunkt for aktiviteten og hvor lenge aktiviteten pågår, forklarer Ingunn Fjørtoft.

TO FASER

Et minus er imidlertid at måleren ikke tåler vann og ifølge Fjørtoft er den heller ikke spesielt god til å registrere sykling.

- Utfylling av spørreskjemaet og bruk av aktivitetsmåleren er å regne som fase én i undersøkelsen. Fase to består av en fysisk test som skal avlegges ved Høgskolen i Telemarks avdeling i Bø. Her skal deltakerne gjennomføre en gåtest på tredemølle for å måle oksygenopptak. 100 av de 400 deltakerne skal gjøre dette, sier Eva Maria Støa.

I februar 2009 skal den første rapporten om fase én av undersøkelsen foreligge. Første rapport om fase to skal være klar i desember neste år.

- Hver enkelt deltaker vil også få en personlig tilbakemelding på sitt eget aktivitetsnivå. Tanken er å gjennomføre en slik undersøkelse hvert femte eller tiende år, sier Ingunn Fjørtoft.

BRUKES TIL FORSKNING

Målsettingen er at deltakerne i undersøkelsen skal utgjøre et snitt av befolkningen innenfor flere områder som bosted, yrke, inntekt og alder.

- Når resultatet foreligger, blir det interessant å se om for eksempel personer bosatt i byer er mer aktive enn folk som bor på bygda, sier Fjørtoft.

Undersøkelsen har et totalbudsjett på fire millioner kroner og på landsbasis skal 4000 personer delta.

- Vi har store forventninger til dette og målsettingen er blant annet at resultatet kan brukes i forskning. Vi vet at fysisk aktivitet er god medisin mot livsstilssykdommer og satser på at resultatene kan være med i videre forebyggende arbeid for å ivareta folks helse, sier Ingunn Fjørtoft.

...

- Hvem saboterer nærmiljøanlegget?

Nyheter SKIEN: Foreldre, elever og lærere ved Stigeråsen skole fortviler over alt hærverket på fotballbanen og ballbingen. - Vi har fått indikasjoner på at det er noen som ikke vil at det skal bli sparket fotball her, sier rektor Jan-Terje Meen. Les mer

...

- Jeg får rett, for dette koster millioner

Nyheter BAMBLE: Ole Roger Dyrkorn (Rødt) har i årevis forfektet mer satsing på skole i Bamble. - Jeg får rett, for nå har vi resultatet og det koster åtte-ti millioner mer, sier han. Les mer

...

Dårlig karma i lille Porsgrunn

Pulsen Hvordan går det når verdens dårligste idé møter verdens sinteste svenske? Svaret får du i filmen «Bad Karma in Little Porsgrunn» som nettopp er innspilt. Les mer

...

- En tøff beslutning

Sporten PORSGRUNN: Vetle Odden (35) trakk seg i går kveld fra stillingen som trener i Pors. Årsaken skal være at han føler seg tom for krefter. Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

...

Venter stramt budsjett

Karriere Fellesforbundets leder Arve Bakke forventer et stramt statsbudsjett med hovedfokus på arbeid. Les mer

...

Klart for juniorenes MGP-finale

Innenriks Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

Utenriks

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Enige om nye fredsmøter

Utenriks Det første møtet mellom palestinske og israelske ledere på nesten to år ga i hvert fall ett resultat: nye møter. Les mer

...

Motstridende om mulig rigg-lekkasje

Utenriks USAs kystvakt rapporterer om oljeflak i Mexicogolfen. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.