...
HUND PÅ VAKT: Flere grunneiere i jaktområdet rundt Vealøs tror Bjørn Stensrud kan ha møtt en kranglete elg i bakrus. Etter den dramatiske opplevelsen, fikk jegeren fort tilbake både humor og hvilepuls. Harebikkja Prins er litt mer betenkt. Foto: TOM ERIK HOLLAND

Jaget opp i tre av beruset elg

Jeger Bjørn Stensrud slappet av med en kaffekopp i skogen da han plutselig så inn i et par illsinte elgøyne. Ikke siden yngre dager har 60-åringen klatret så kjapt opp i et tre. Der satt han i to timer.

Publisert 04.11.2007 kl 21:01 Oppdatert 05.11.2007 kl 13:09

Tips en venn på e-post:

...

Lesernes jaktbilder

...

Les også: Kan være livsfarlig

Les også: Svært mager elgjakt

Bjørn Stensrud er en ivrig skogsmann. Han har jaktet og slurpet kaffe ved bålet i over femti år.

Fredag for to uker siden slapp han harebikkja Prins løs i området ved Vealøs i Gjerpensdalen. Som harejegere gjør, tok han fram kaffekoppen, satte seg godt til rette på stolsekken og ventet på at bikkja skulle få los.

- SÅ GÆER'N UT

- Etter en halv time kom bikkja tilbake. Den virket skremt. Da fikk jeg se en elg 30 meter unna. Den stod stille og så på meg. Så begynte den å karre med forbeina og senke hodet, mens ørene lå flatt bakover og øynene vrengte seg. Den så helt gæer'n ut.

- Hva tenkte du da?

- Søren au...Jeg hadde børsa på bakken ved siden av meg. Jeg hadde bare hagla med siden jeg skulle på harejakt, men jeg la i en haglpatron. Bikkja knurret. Da kom elgen mot meg i full fart. Jeg rakk å kaste meg til siden for å søke ly i et kratt.

- PANIKKEN HJALP MEG

Bjørn Stensrud avfyrte et skremmeskudd, men da ble elgen enda mer forbannet. Den eneste løsningen var å klatre opp i det eneste treet som stod rett ved.

- Stammen på grantreet var tykkere enn meg, for å si det sånn. Jeg var god til å klatre i yngre dager, men jeg er jo blitt eldre... Panikken hjalp meg oppover stammen.

Jegeren bykset kjapt to og en halv meter før han kunne søke dekning på den første greina. Under stod den sinte elgen og hadde ingen planer om å trekke seg tilbake.

- Børsa lå igjen på bakken, men jeg hadde mobil og tobakk i lomma. Jeg ringte til en kamerat i viltnemda og spurte om jeg kunne avlive dyret. Det fikk jeg lov til.

LANG VENTETID

Bjørn Stensrud ringte broren sin, slik at han skulle komme med rifla. Han ringte også kona. Alle han ringte til lo godt da de hørte hva som hadde skjedd.

- Etter en halvtime mistet jeg tobakkspapiret ned. Jeg var helt skjelven. Jeg forsøkte å komme meg ned da elgen var rundt 60 meter unna, men den kom tilbake mot meg som ei kule. Jeg satt så i halvannen time på greina, som også begynte å gi litt etter. Jeg kunne ikke røyke og måtte bare vente på hjelp, sier Stensrud.

FYLLA HAR SKYLDA?

Elgen vandret rundt treet i drøye to timer før den fant ut at den ville trekke seg tilbake. Like etter kom broren. Elgen kom seg unna.

- Mens jeg satt oppi treet, måtte jeg le av det hele. Jeg skjønner godt at familie og venner flirer godt av historien. Tenk gamle gubben måtte klatre opp i et tre!

- Men hvorfor tror du det hadde klikka for elgen?

- Nei, etterpå har jo folk på gårdene rundt her fortalt at de sannsynligvis er jaget inn i huset sitt av den samme elgen. Den har oppført seg truende mot flere og noen mener den har spist gjæret nedfallsfrukt.

IKKE SKREMT

- Den kan rett og slett ha vært full. Og får dyra en rus, kan de faktisk aldri bli helt gode igjen, sier Bjørn Stensrud.

Lørdag fylte han 60 år - noe som ikke er en selvfølge etter den dramatiske episoden. Skremt er han ikke. Skogen er hans andre hjem og han har siden vært ute på daglige jaktturer.

Helterennet 2012

...

Helterennet 2012 gikk av stabelen lørdag 4. februar.

ALLE FOTO: STINE BAKKE

Se bildene

Babybilder - januar

...


Mest lest i dag






Med bilberging som livsstil

...

Røde Kors holder brannøvelse

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.