...
DØDSDOM: Riksantikvarens uttalelse er trolig dødsdommen for det planlagte hotelltårnet i Skien sentrum. Foto: privat

Hotelltårnet stoppes

Riksantikvaren stopper det planlagte 14 etasjer høye hotellet ved Ibsenhuset i Skien. Investor-talsman Erik Bruu ønsket i går ikke å kommentere avslaget.

Ørnulf Hjort-Sørensen E-post
Publisert 15.10.2007 kl 22:38 Oppdatert 16.10.2007 kl 07:04

Tips en venn på e-post:

...

- Riksantikvaren har vurdert saken og går til innsigelse mot det foreliggende planforslaget, på bakgrunn av at det påvirker verneverdier i Skien sentrum. Vi ser for oss at Skien kommune bør avklare problemstillinger knyttet til høyhus i sentrum før man tar opp denne og andre planer for høyhus.

Det sier leder Margrethe Tviberg ved Riksantikvarens plan- og bygningslovseksjon til TA.

SVART

Høringsrunden skulle å ha vært avsluttet for lengst. Men Riksantikvaren fikk utsatt fristene, nå i siste runde til i går.

TA omtalte den foreløpige vurderingen i forrige måned. Da så det temmelig grått ut for utbyggerne. Nå går det i svart.

En såkalt innsigelse er et av de sterkeste våpnene offentlige verneinteresser kan bruke.

ALLE

Hvis ikke Miljøverndepartementet i en eventuell ankeprosess skulle gripe inn, er Riksantikvarens uttalelse dødsdommen for hotelltårnet og alle andre høyhus som kan oppfattes som en trussel mot Skiens verneverdige bymiljø.

- Er det riktig at Riksantikvaren - ved å vise til Skien kirke, skal definere Skiens byprofil for all framtid?

- Det er ikke bare kirken vi har sett på. Det er også rollen den har i Skiens karakteristiske byplanstruktur. Skien har en veldig tydelig byplan, med gatestruktur og bygninger som er tilpasset topografien. Og Skien kirkes posisjon er viktig i en forståelse av den.

BEVISST

- Men vi sier ikke at det ikke er mulig å bygge høyhus i Skien. Vi sier at dette huset som her er foreslått griper inn i strukturen her, og vi ønsker at man ser nærmere på konsekvensene av det i forhold til de nasjonale verneverdiene. Vi mener at dette ikke er godt nok vurdert i saken. Og vi mener at man bør gjøre en nærmere analyse av hvor høyhus kan tillates i sentrum og i sentrumsnære områder, før man begynner å bygge dem.

LIKT VED MJØSA

Innsigelsen betyr at Riksantikvaren og kommunen nå må møtes for å avklare om kommunen vil innfri kravet om en framtidig byggehøydepolitikk og de andre punktene i uttalelsen.

Om nødvendig må Fylkesmannen inn som meklingsmann. Fører ikke det fram, går saken helt til topps, til Miljøverndepartementet.

For øyeblikket fins det, ifølge Tviberg, en liknende situasjon på Hamar. Der kolliderer en 13 etasjers del i et nytt kulturhus med Hamar domkirke.

TAUS

Den nye reguleringsplanen for Ibsenhus-kvartalet skal opp til siste gangs behandling i teknisk hovedutvalg 13. november. Der kan byplanpolitikerne lite annet gjøre enn å registeret at rikets vernesjef har satt foten ned for hotelldelen.

Investor Erik Bruu ønsket i går ikke å uttale seg til TA. Han vil selv lese hele notatet fra Riksantikvaren før han tar vil svare på spørsmål om prosjektets framtid.

HØVLER IKKE

Det var Bruu - som med sitt Cutting Edge AS, tok initiativet til utbyggingen i samarbeid med rådmann Knut Wille og styret i kommunale Ibsenhuset AS.

Senere hentet Bruu inn lokale Dynam AS og Veidekke eiendom AS i Utbyggingsselskapet Prinsessegata AS. De to nye partnerne tapte anbudskonkurransen om hotelltomta og samarbeidet med kommunen og Ibsenhuset.

I pakka ligger det også et nytt bibliotek, en konferansesal og et p-hus.

Bruu har siden første dag avvist å bygge ned eller krympe det 14 etasjer høye hotellet.

...

- Hvem saboterer nærmiljøanlegget?

Nyheter SKIEN: Foreldre, elever og lærere ved Stigeråsen skole fortviler over alt hærverket på fotballbanen og ballbingen. - Vi har fått indikasjoner på at det er noen som ikke vil at det skal bli sparket fotball her, sier rektor Jan-Terje Meen. Les mer

...

- Jeg får rett, for dette koster millioner

Nyheter BAMBLE: Ole Roger Dyrkorn (Rødt) har i årevis forfektet mer satsing på skole i Bamble. - Jeg får rett, for nå har vi resultatet og det koster åtte-ti millioner mer, sier han. Les mer

...

Dårlig karma i lille Porsgrunn

Pulsen Hvordan går det når verdens dårligste idé møter verdens sinteste svenske? Svaret får du i filmen «Bad Karma in Little Porsgrunn» som nettopp er innspilt. Les mer

...

- En tøff beslutning

Sporten PORSGRUNN: Vetle Odden (35) trakk seg i går kveld fra stillingen som trener i Pors. Årsaken skal være at han føler seg tom for krefter. Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

...

Venter stramt budsjett

Karriere Fellesforbundets leder Arve Bakke forventer et stramt statsbudsjett med hovedfokus på arbeid. Les mer

...

Klart for juniorenes MGP-finale

Innenriks Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

Utenriks

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Enige om nye fredsmøter

Utenriks Det første møtet mellom palestinske og israelske ledere på nesten to år ga i hvert fall ett resultat: nye møter. Les mer

...

Motstridende om mulig rigg-lekkasje

Utenriks USAs kystvakt rapporterer om oljeflak i Mexicogolfen. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.