Streng straffepåstand for 16-åring

SKIEN: Aktor Hilde Jorunn Skei Kostveit la ned påstand om at 16-åringen som er tiltalt for flere lovbrudd fengsles i ett år og tre måneder, hvor av ni måneder gjøres betinget.

Siste video

...

Sjela i skjæra for femte gang på Tåtøy

Pulsen Kystkulturfestivalen Sjelen i skjæra er i gang på Tåtøy. Les mer

CD-anmeldelser

...
Terningkast: 5

Lystig lyd

...
Terningkast: 5

Fra okkupert land

...
Terningkast: 5

Trygt, men inspirert

...
Terningkast: 5

Røffe vibber

Ørnulf Holen E-post
Publisert 02.03.2007 kl 22:07 Oppdatert 05.03.2007 kl 09:20

Tips en venn på e-post:

...
UENIGE: Aktor, politiadvokat Hilde Jorunn Skei Kostveit, mente at det nå er nødvendig med en streng straff for 16-åringen, mens 16-åringens forsvarer, advokat Jens Stedje Røegh, vektla i sin prosedyre at fengsel nesten er det siste stedet en plasserer en ungdom. Foto: Arild Hansen

- På grunn av den unge alderen mener jeg det er riktig å sette prøvetida til tre år, sa Kostveit.

Hun la ned påstand om at 16-åringen må betale et krav fra Gjensidige forsikring på 9572 kroner, samt betale et krav på 2000 kroner fra en fornærmet etter et mopedtyveri. Og hun la også ned påstand om inndragning av en moped 16-åringen har.

- NØDVENDIG REAKSJON

16-åringen ble i november i fjor dømt til 45 dagers betinget fengsel for blant annet trusler, og dommen hadde ei prøvetid på to år.

- Vi skal være forsiktige med å sette barn i fengsel, sa Kostveit, som mener at det denne gangen er nødvendig.

Hun sa at knivtrusselen mot en politimann i Skien sentrum i fjor høst, de to ransforsøkene og et forsøk på grovt tyveri på Gimsøy i Skien 19. november i fjor, og en trussel mot en politimann i fjor er alvorlige lovbrudd.

- Vi må her se til de lovbruddene som er begått, og vi må gi signaler til de som er i tilsvarende situasjon at denne typen atferd ikke er akseptert. Videre må tiltalte forstå at samfunnet reagerer på hans opptreden, sa Kostveit.

Den kosovoalbanske 16-åringen tilhører den såkalte Gimsøy-gjengen, som han i retten torsdag bestemt hevdet ikke eksisterer. Han nekter straffskyld på alle tiltalepostene, men har erkjent de faktiske forhold i de fleste sakene.

- VAR NØDRETT

16-åringens forsvarer, advokat Jens Stedje Røegh, sa at knivtrusselen mot den sivilkledde politimannen skyldtes at 16-åringen trodde han og fetteren ble angrepet av en fremmed mann.

- Dette var nødrett. Hvis retten mener det går over grensene for en vanlig nødrettshandling, så vil det være en formildende omstendighet, sa Røegh, som la ned påstand om at 16-åringen frifinnes, og subsidiært behandles på mildeste måte.

Han la sterk vekt på at fengsel nesten er det siste stedet en skal plassere en ungdom.

- Det er opplæring til kriminalitet, sa Røegh, som også viste også til at 16-åringen har hatt en vanskelig oppvekst, og at han går i Gutteprosjektet og vil fortsette der.

En 23-åring fra Bergen som var en av de fire som ble frastjålet pc-en sin på digiLAB i Porsgrunn i forrige uke, fortalte retten via telefon i går at de raskt hadde fått høre at 16-åringen kunne stå bak pc-tyveriene. Da de kontaktet 16-åringen fikk de beskjed om at de skulle få igjen pc-ene hvis de trakk politianmeldelsene.

- Da han skjønte at vi ikke ville trekke anmeldelsene tilbake før pc-ene var tilbake, så ble han forbannet, og sa at vi ikke skulle få igjen noen pc-er. Da ville han ha 10 000 kroner for å levere tilbake pc-ene, sa 23-åringen.

- DETTE KAN GÅ BRA

En 42 år gammel lærer til 16-åringen forklarte at gutten har blitt mer moden gjennom de to siste åra.

- Det er en del sider som tilsier at dette kan gå veldig bra, i motsetning til hva en leser i avisa. Han har en stor grad av samvittighet, sa læreren, som også mente at hjelpeinstansene har vært litt dårlig koordinert i arbeidet med å få gutten på rett kjøl.

- Jeg tror absolutt det er mulig at han klarer det, sa læreren.

16-åringens mor sa at hun er lei seg på vegne av de personene som har opplevd vonde ting på grunn av sønnens handlinger.

Hun fortalte at sønnen har opplevd mange vonde ting som har preget ham.

- Han vil gjerne tilbake på skolen, og føler et savn etter skolen. Jeg vet jo at han vil ha et normalt liv, sa mora.

16-åringen selv sa at han håper han kommer inn på skole, og at han nå skal klare og slutte med kriminalitet.

Dommerfullmektig Bjørn Dyrland og de to meddommerne vil ha dommen klar neste uke.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.
...

Dramatisk fall for Ella Gjømle Berge

Sporten Et dramatisk fall for Ella Gjømle fra Stathelle i Norgescupen på rulleski i Kragerø. Les mer

Knivstukket i Seljord

Tips oss: Telefon: 35 58 55 00 E-post: desken@ta.no SMS/MMS Kodeord TATIPS til 2005

Nyheter Skal ha skjedd utenfor festivalområdet melder politiet. Les mer

Seieren glapp like før slutt

Telemarksfotball Notodden spilte uavgjort mot Stord Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

...

Kan bli siktet for båtdrap

Innenriks Mannen som fra før var siktet for grov legemsbeskadigelse etter båtkollisjonen i Mandal søndag for en uke siden, kan bli siktet for uaktsomt drap. Les mer

...

Varsler både sol og regn

Innenriks Norge har havnet i skvis mellom varmen i øst og kulden i vest. Resultatet blir skiftende vær over hele landet. Les mer

...

Familiemedlem slo alarm

Innenriks Det var et bekymret familiemedlem til kvinnen som er funnet knivdrept som tok kontakt med politiet lørdag ettermiddag. Les mer

Utenriks

...

Monsunflom tar liv

Utenriks Om lag 800 mennesker har mistet livet i den verste flommen i manns minne i Pakistan. Les saken og se video

...

Angrepet to ganger på samme dag

Utenriks Feltbasen i Ghowrmach i Faryab-provinsen i Afghanistan ble angrepet to ganger torsdag. Flere opprørere ble drept, men nordmennene på basen kom uskadd fra kampene. Les mer

...

Lettet etter drapsavsløring

Utenriks Den franske kvinnen som har tilstått drap på åtte av sine nyfødte babyer, er lettet. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.