Telemarkinger på topp i nytt parti

BAMBLE: AKP, RV og Rød Ungdom vil gå sammen i et nytt parti på ytre venstre fløy. RV-leder Torstein Dahle, som opprinnelig er fra Skien, er innstilt som leder, mens Ana Taylor Lopez (RV) fra Bamble er innstilt som en av de to nestlederne.

Ørnulf Holen E-post
Publisert 25.01.2007 kl 09:43 Oppdatert 25.01.2007 kl 09:43

Tips en venn på e-post:

...
RV-leder Torstein Dahle, som opprinnelig er fra Skien, er innstilt som leder av det nye partiet. Ana Taylor Lopez (innfelt) fra Bamble er innstilt som en av to nestledere.

To telemarkinger seiler dermed opp i toppen av det nye partiet. RV-leder Torstein Dahle er innstilt som leder, mens Ana Taylor Lopez og Ingrid Baltzersen er innstilt som nestledere. Ana Taylor Lopez er med i landsstyret i RV, samt varamedlem i kommunestyret og fast medlem av helse- og omsorgskomiteen i Bamble. Ingrid Baltzersen er leder i Arbeidernes kommunistparti (AKP).

- EN STOR ÆRE

- Jeg er innstilt som nestleder, og det er en stor ære for meg, sier Ana Taylor Lopez, om valgkomiteens enstemmige innstilling.

Lopez kom fra Uruguay til Norge i 1980, og hun har vært med i RV siden 1983. Hun er godt kjent fra kommunepolitikken i Bamble, og hun forteller at hun har vært politisk aktiv i Norge siden hun lærte seg språket.

Hun sier at partienes landsstyrer skal samles i Oslo den første helga i februar, og at det fortsatt gjenstår mye arbeid før det nye partiet ser dagens lys.

- Vi er inne i en prosess med å lage et nytt parti. RV har ikke vært så veldig stort i Stortinget, og AKP har også vært et veldig lite parti. Vi har en diskusjon nå om programmet og om selve partistrukturen i det nye partiet. Det skal være et parti som er bygd på demokratiske prinsipper, og det skal ha et kritisk samfunnsperspektiv, sier Lopez.

- STORT BEHOV

Hun mener at det er et stort behov for å samle kreftene på ytre venstre fløy.

- Folk føler mer og mer avmakt i forhold til det som skjer i Norge og Verden, med den råe kapitalismen. Folket må få mer makt, sier Lopez.

Hun nevner Norges engasjement i Afghanistan og Norske Skogs nedleggelse av Union som to av eksempler på saker hvor folket ikke har hatt noe de skulle ha sagt.

Når det gjelder det nye partinavnet forklarer hun at de sannsynligvis må ta RVs navn, siden de har vært for sent ute med å få et nytt navn etter valgloven.

Torstein Dahle har vært leder av RV siden 2003. Ingrid Baltzersen, som også er innstilt som nestleder i det nye partiet, har vært leder av AKP siden i fjor.

...

- Hvem saboterer nærmiljøet?

Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge

...

- Nei, jeg vil ikke ha mer lønn

Ordføreren mener det gir feil signaler

...

Dårlig karma i lille Porsgrunn

Ny film på trappene i Porsgrunn

...

- En tøff beslutning

Vetle Odden trekker seg som Pors-trener

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

...

Venter stramt budsjett

Karriere Fellesforbundets leder Arve Bakke forventer et stramt statsbudsjett med hovedfokus på arbeid. Les mer

...

Klart for juniorenes MGP-finale

Innenriks Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

Utenriks

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Enige om nye fredsmøter

Utenriks Det første møtet mellom palestinske og israelske ledere på nesten to år ga i hvert fall ett resultat: nye møter. Les mer

...

Motstridende om mulig rigg-lekkasje

Utenriks USAs kystvakt rapporterer om oljeflak i Mexicogolfen. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.