Foreldre kan bli fratatt omsorgen for overvektig 12-åring

GRENLAND: 12-åringen fra Nedre Telemark er sykelig overvektig. Barnevernet mener foreldrene har sviktet og vil ta fra dem omsorgen for barnet.

Si din mening i forumet!

Fotball Live

søndag 14. mar. kl. 18:00
Odd - Stabæk

Kampstart om:

3 dager 15 timer 58 min. 50 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Aktuell debatt

Siste video

CD-anmeldelser

Terningkast: 4

Funky rockere

CD-anmeldelser De hadde sin storhetstid på slutten av 80-tallet, med plata «Blaff», men Raga Rockers mistet gnistet og gikk hver til sitt i 1991. Les mer

Terningkast: 4

Søt konfekt

CD-anmeldelser Radiolyttere som sokner til P3 har neppe unngått å høre den hektende singelen «All The Right Moves». Les mer

Terningkast: 3

Savner mer egenart

CD-anmeldelser Norske Howl sparker videre på sin andre cd-utgivelse. Les mer

Terningkast: 4

Innfrir hypen delvis

Terningkast: 3

Humor på villspor

Mariann Deila
Publisert 11.01.2007 kl 21:55 Oppdatert 12.01.2007 kl 13:50

Tips en venn på e-post:

Barnevernsleder Elin Jervidalo i Skien sier at overvekt aldri er eneste årsak til at barnevernet griper inn. Foto: Tom Erik Holland

Fete barn

  • OMFANG: Omlag 20 prosent av barn og ungdom er overvektige. Fem prosent lider av fedme. Fedme regnes som sykelig overvekt. Kroppsmasse-indeksen til barn og ungdom har økt betydelig de siste 30 årene.
  • ÅRSAKER: Hverdagen for folk flest er blitt mer stillesittende. Resultatet er at man inntar med energi enn en forbruker. En annen årsak er mors ernæring under svangerskapet, som kan påvirke fettforbrenningen til barnet. Foreldrenes matvaner, matvalg og forhold til mat kan også spille inn på barnets vektutvikling.
  • HELSEFARE: Risikoen for sykdom øker med stigende grad av fedme og spesielt fedme rundt magen. De vanligste sykdommene som oppstår er type-2 diabetes, høyt blodtrykk, hjerteinfarkt, gallesten, søvnapné, leddplager, enkelte kreftsykdommer og infertilitet. Kilde: Forebygging og behandling av overvekt/fedme i helsetjenesten (2004)

LES OGSÅ:

- Foreldrene har hovedansvaret 12.01.07 - 11:15

Barnevernet ønsker å fjerne 12-åringen fra familien og har denne uka bedt Fylkesnemnda om godkjennelse til å overta omsorgen for barnet. Moren til barnet har etter barnevernets mening ikke gjort nok for å få 12-åringen ned i vekt. Selv stiller hun seg uforstående til anklagen.

- Moren mener hun har gjort det hun kan ved å følge dietter og delta i de oppleggene som kommunen har lagt til rette for, sier morens advokat Jan Erik Granmo til TA.

VIL IKKE GI SEG

Ifølge Granmo er barnets vekt hovedårsaken til at barnevernet griper inn.

- Slik jeg vurderer det er overvektsproblematikken den mest vesentlige årsaken.

Advokaten mener saken reiser en viktig prinsipiell debatt.

- Er det riktig for barnevernet å tre inn på denne måten, eller bør det løses på helt andre måter? Overvekt blant barn er et voksende samfunnsproblem.

Moren til barnet kommer ikke til å gi seg i saken.

- Hun mener begrunnelsen for omsorgsovertakelse ikke er god nok. Overvekt er ikke et problem man kan løse ved å plassere barnet i fosterhjem, sier Granmo.

12-åringen har ifølge advokaten ikke fått medisinsk behandling for fedmen. Av hensyn til personvernet, ønsker ikke Granmo å si hvor omfattende overvekten til barnet er.

- Men det er betydelig. Vi snakker om fedme.

KAN BLI RETTSSAK

I den internasjonale klassifiseringen av vekt skilles det mellom overvekt og fedme. Lider et barn av fedme, er det oftest nødvendig med oppfølging av helsevesenet. Legene vurderer helserisikoen ved kroppsvekt gjennom kroppsmasse-indeksen (KMI). Et barn som har alders- og kjønnsjustert KMI på over 30, regnes som sykelig overvektig. Etter denne metoden vil eksempelvis en 12 år gammel gutt som er 1,55 meter høy måtte veie minst 65 kilo for å bikke over grensen for fedme.

Jan Erik Granmo har aldri vært borti en lignende barnevernssak før. Fylkesnemnda vil treffe sin avgjørelse i løpet av en til to uker.

- Hvis Fylkesnemnda gir klarsignal for omsorgssovertakelse, kommer saken til å gå videre til domstolene, sier Granmo.

ØYE FOR FEDME

Barnevernsleder Elin Jervidalo i Skien sier at overvekt aldri er eneste årsak til at barnevernet griper inn.

- I de tilfellene hvor overvekt er et tema, er det alltid flere ting som spiller inn. Vi ser på den totale omsorgssituasjonen, sier Jervidalo og understreker at hun uttaler seg på generelt grunnlag.

Barnevernet har ingen spesifikke tiltak for å forebygge mot fedme.

- Men siden det er et voksende problem, har vi et øye for det. Generelt i primærhelsetjenesten hender det at foreldrene ikke klarer å følge opp barna tilstrekkelig, og da settes det som regel inn tiltak. Det er når foreldrene ikke tar ansvar og følger opp tiltakene, at barnevernet blir koblet inn. Det vurderes i forhold til evne og andre ting.

FRA SAK TIL SAK

Leder Marianne Borgen for helsesøstrene i Skien advarer mot å se på overvekt som et symptom for omsorgssvikt.

- Vi ville aldri sende en bekymringsmelding på bakgrunn av overvekt alene. En må ta den totale omsorgssituasjonen i betraktning. Overvekt kan være et uttrykk for en dårlig omsorgssituasjon for barnet. Det må imidlertid vurderes fra sak til sak, sier Borgen.

En uvanlig god film

Grenland .. om en "En helt vanlig dag på jobben". Les mer

Sikrer fremtiden

Øst-Telemark Heddal bygdetun konsolideres med Norsk Industriarbeidermuseum. Les mer

Flere vil ta byggfag

Nyheter Etter noen år med stor nedgang er det nå ei økning i antallet unge som vil ta byggfag i Telemark. - Interessen for byggfag er på vei opp igjen, sier inntaksleder Hennie Westgaard i Telemark fylkeskommune. Les mer

Tiltalt for ulovlig spritproduksjon

Nyheter Tre menn, to av dem i slekt, er tiltalt for å ha drevet ulovlig spritproduksjon på et nedlagt gårdsbruk i Valebø. Da politiet kom til gården fant de over 353 liter ferdig sprit, samt 4750 liter sats som stod klar til brenning. Les mer

Kovacs jakter sin 50. scoring

Odd Grenland Målgarantister har vært en mangelvare i Odd i mange år. Skiensklubben har aldri vært kjent for å ha de store målscorerne. Ole Halvor Kolstad er den siste Odd-spissen som puttet over 50 mål i serie og cup. Peter Kovacs (32) blir den neste - kanskje allerede mot Stabæk. Les mer

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

NRK får OL-kritikk

OL-magasinet Kringkastingsrådet er kritisk til enkelte sider ved NRKs OL-dekning. Les mer

– Bruk refleks til kampen

Bil og motor Til helgen strømmer håpefulle supportere til åpningskampene i årets eliteserie i fotball. De fleste går uten refleks i mørket. Les mer

500.000 arter i frøbanken

Innenriks Frøbanken på Svalbard er blitt den største samlingen av matfrø i verden. Les mer

Utenriks

Kunstgalleri brant ned

Utenriks Kunst for flere millioner kroner gikk tapt og flere dyr brant inne da en låve brant på Røed gård på Jeløy utenfor Moss natt til torsdag. Les mer

Tas i ed som president

Utenriks Milliardæren Sebastián Piera får et annet Chile å styre etter jordskjelvet enn han ventet, når han torsdag tas i ed som landets nye president. Les mer

Forhandlinger i grus

Utenriks Utsiktene til nye indirekte forhandlinger mellom Israel og palestinerne ligger i grus etter den israelske kunngjøringen om bygging av nye boliger på okkupert territorium. Les mer

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar