Rørt av folkehavet som støttet Union

Fagforeningsleder Jan Grini var overveldet over det enorme oppmøtet for Union i går. - Hvis ikke dette treffer konsernledelsen midt i hjerterota, så vet ikke jeg.

Ørnulf Holen E-post
Mariann Deila E-post
Publisert 25.08.2005 kl 22:52 Oppdatert 26.08.2005 kl 08:58

Tips en venn på e-post:

...
RØRT: - Dette er helt utrolig. Jeg hadde ærlig talt ikke trodd det skulle komme så mange, sier fagforeningsleder Jan Grini. Over 10 000 kom i går for å vise at de ikke finner seg i en nedleggelse av Union. Foto: Arild Hansen

En rørt Jan Grini står ved scenekanten og myser utover folkehavet på Langbryggene i Skien. Sola skinner. Synet av tusenvis av brennende fakler får det til å grøsse nedover ryggen på den rutinerte fagforeningskjempen.

- Dette er helt utrolig. Jeg hadde ærlig talt ikke trodd det skulle komme så mange. Jeg hadde et håp om at vi skulle greie å mobilisere flere enn de 6000 som møtte i fakkeltoget for gass i 2003. Men dette her&

BLIR STERKERE

Sier Jan Grini og vender igjen blikket mot de over 10 000 menneskene som har møtt opp for å vise at de ikke finner seg i en nedleggelse av byens hjørnesteinsbedrift. Han er overbevist om at den massive folkemønstringen har virkning på ledelsen i Norske skog.

- Det er vel ikke noe annet sted i landet folk stiller opp for arbeidsplassene slik de gjør i Grenland. Dette viser at det vi kjemper for er riktig. Det gir oss styrke til å jobbe videre.

Selv om Grini mener konsernledelsen må være kaldhjertet for ikke å la seg affisere av mobiliseringen i Skien, er han usikker på hvor stor reell betydning den har for utfallet av Union-saken.

- Vi har fortsatt liten mulighet for formell innflytelse på konsernledelsen. Men jeg håper jo dette får dem til å tenke! Vi skal i alle fall kjempe videre.

I EKSTASE

Langt unna Skien, i Tyrkia, ferierer Grinis makker, Magnus Straume. Han er imidlertid blitt holdt nøye oppdatert om kveldens begivenheter.

- Det har haglet inn med tekstmeldinger og oppringninger! Dette er med på å øke kampgløden, sier han til TA.

Straume er på lik linje med Grini overveldet over det store oppmøtet.

- Det viser at folk forstår hva dette dreier seg om. Arbeidsfolk har gjort sin plikt, og nå krever de sin rett i en god og trygg bedrift - som er lønnsom.

Nestleder i LO Grenland og arrangør Terje Lien Aasland er i ekstase:

- Dette er helt fantastisk, og det er grunn til å feire. Dette merker hele det norske folk. Denne kampen skal vi jaggu vinne!

...

- Hvem saboterer nærmiljøet?

Foreldre, elever og lærere på Stigeråsen skole fortviler over hærverk på fotballbane og ballbinge

...

Dårlig karma i lille Porsgrunn

Ny film på trappene i Porsgrunn

...

- En tøff beslutning

Vetle Odden trekker seg som Pors-trener

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 

Mest lest i dag

Innenriks

...

Venter stramt budsjett

Karriere Fellesforbundets leder Arve Bakke forventer et stramt statsbudsjett med hovedfokus på arbeid. Les mer

...

Klart for juniorenes MGP-finale

Innenriks Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

Utenriks

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Enige om nye fredsmøter

Utenriks Det første møtet mellom palestinske og israelske ledere på nesten to år ga i hvert fall ett resultat: nye møter. Les mer

...

Motstridende om mulig rigg-lekkasje

Utenriks USAs kystvakt rapporterer om oljeflak i Mexicogolfen. Les mer

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør: Eirik Haugen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.