Ble gjeldsslave av forbrukslån

PORSGRUNN: Det begynte med et uskyldig lån på 1000 kroner. Få år etter har uføretrygdede Grete Seim (47) en samlet gjeld på 250 000 kroner.

Mariann Deila E-post
Publisert 05.02.2005 kl 21:43 Oppdatert 05.02.2005 kl 21:43

Tips en venn på e-post:

...
TOMT KJØLESKAP: Etter at Grete Seim (47) fra Porsgrunn har betalt alle regningene til kreditorene hun skylder penger, er det lite igjen til mat. Men hun syns det er en lettelse å få betale regningene sine hver måned FOTO: TOM ERIK HOLLAND

Hver måned sitter hun igjen med mellom 300 og 800 kroner etter å ha betalt de 9-10 kreditorene hun har på nakken. Kjøleskapet er tomt. To ganger i uken spiser hun gratis middag på Varmestuen i Porsgrunn.

På kort tid ble livet til Grete Seim snudd på hodet.

- Jeg så ikke rekkevidden av mine egne handlinger da jeg først begynte å handle for lånte penger. Jeg mistet kontrollen.

Hun velger å fortelle sin historie i TA for å advare andre.

BETALINGSDYKTIG

Den tidligere stuerten var vant med å tjene godt med penger i jobben på sjøen. Overgangen ble derfor stor da hun ble uføretrygdet på grunn av psykiske problemer.

- Den første tiden gikk det veldig fint. Men jeg var ensom.

Hun hadde aldri tidligere hatt problemer med å betale regningene til tiden. Men en dag så Grete tilbudet om å låne penger uten sikkerhet.

- Det virket så lettvint. Det var så mye jeg trengte, derfor lånte jeg først en tusenlapp.

- FOR ENKELT

Etter hvert ble det flere tusenlapper og Grete fikk problemer med å betale tilbake.

- Derfor gikk jeg til en annen utlåner for å dekke regningene fra den første.

Da var snøballen begynt å rulle.

- Jeg handlet meg gal med pengene. Shoppingen ble en erstatning for den ensomheten jeg følte. Det ga en intens korttidsglede som rett og slett tok overhånd.

Jo mer fortvilet Grete Seim ble, desto mer økte handlelysten. Hun var innlagt på psykiatrisk sykehus flere ganger. I ettertid er hun lei seg for at hun ikke ble stoppet tidligere.

- Det var altfor enkelt å få penger. Bankene burde vært strengere.

DÅRLIG SAMVITTIGHET

I dag følger hun en nedbetalingsplan som gjeldsrådgiveren i kommunen har hjulpet henne med.

- Det er en lettelse å få betalt regningene sine hver måned. Men jeg må sjonglere, jeg greier som regel ikke å betale alle.

Grete er den første til å innrømme at det var dumt å bruke penger hun ikke hadde. Hun unner ingen å ende i samme situasjon.

- Vær forsiktig og ikke bruk lånte penger hvis du ikke er helt sikker på at du kan betale tilbake, er Gretes klare oppfordring.

Subaru kommer sent, men godt

...

Babybilder - januar

...


Mest lest i dag






Røde Kors holder brannøvelse

...

Se lesernes snøbilder

...


TIPS OSS

Telefon: 35 58 55 49
Sms: TATIPS til 2005
Mms: TATIPS til 2005
E-post: desken@ta.no
E-post: nettvakt@ta.no

KONTAKT OSS

Sentralbord: 35 58 55 00
Adresse: Telemarksavisa AS
Postboks 2833, Kjørbekk
3702 Skien

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Ove Mellingen
Redaktør digitale medier: Tom Erik Holland
Markedssjef: Glenn Anda Pettersen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.